Drony mogą być wykorzystywane do zwalczania skutków koronawirusa. Rządowe instytucję nadzorujące przestrzeń powietrzną analizują taka możliwość i zachęcają do zgłaszania się posiadaczy dronów.

Drony mogą być wykorzystywane przede wszystkim do patrolowania miejsc, gdzie mimo zakazu, mogą gromadzić się ludzie. Za pomocą dronów można ostrzegać o grożących karach.

Po drugie, za ich pomocą rozważane jest dostarczanie środków ochronnych do placówek medycznych. W ten sposób mają być realizowane pilne zamówienia do szpitali.

Operatorzy mogą zgłaszać się do służb

Jak ustalił nasz dziennikarz, rozważane jest też wykorzystanie dronów do kontrolowania osób w kwarantannie. Zamiast patrolu policji, to dron robiący zdjęcie będzie potwierdzał obecność kogoś w ustalonym miejscu.

Na razie operatorzy dronów z licencją mogą zgłaszać się za pomocą specjalnego programu i aplikacji. Przy pomocy tego oprogramowania mieliby wykonywać zlecenia służb.

Koordynacją ruchu mają zająć się kontrolerzy żeglugi powietrznej, bo ruch lotniczy w czasie pandemii właściwie zamarł.

Już teraz operatorzy dronów za pomocą aplikacji DroneRadar, zintegrowaną z PansaUTM mogą zgłaszać gotowość do walki z koronawirusem.

SPRAWDŹ: Naukowcy pracują nad dronem zdolnym do wykrywania osób z zaburzeniami oddechowymi

Opracowanie: