Słynąca w całej Polsce z tradycji wydobywania i płukania złota, Złotoryja na Dolnym Śląsku Twoim Miastem w Faktach RMF FM. Szesnastotysięczna miejscowość leży nad rzeką Kaczawą w zachodniej części województwa. Tradycje wydobywania cennego kruszcu sięgają tu średniowiecza. Pod względem prawnym, to najstarsze miasto w Polsce.

Pierwsze ślady osad w tym rejonie pochodzą z VI i VII wieku. Prawa miejskie osadzie nadał w 1211 roku książę Henryk I Brodaty. Zamieszkali tu niemieccy koloniści. To najstarsza, potwierdzona lokacja na ziemiach polskich na prawie magdeburskim. Pod względem prawnym oznacza to, że Złotoryja jest najstarszym miastem Polski.

Rozwój wydobycia złota wpłynął na rozwój samego miasta. Datuje się go na okres od 1180 do 1240 roku. Wydobywano wtedy nawet 48 kilogramów złota rocznie. W XIV wieku poszukiwanie złota stało się jednak mało opłacalne. W mieście zajęto się sukiennictwem i browarnictwem, a zamiast złota zaczęto wydobywać bazalt.

Wizytę w Złotoryi warto rozpocząć od spaceru po zabytkowym Starym Mieście. Jego panoramę najlepiej podziwiać ze szczytu Baszty Kowalskiej. Była ona częścią murów obronnych, które otaczały miasto od XIV do XIX wieku. Na szczyt wysokiej na ponad 22 metry baszty prowadzi 45 kamiennych schodów.

Złoto pod ziemią i w rzece

Istnieniu złotonośnych piasków swoją nazwę zawdzięcza to dolnośląskie miasto. Poszukiwacze zaglądają tu do dziś. Historię cennego kruszcu można poznać w kopalni złota "Aurelia". Wykuto ją w Górze Mikołaj około 1660 roku. Turyści mogą obejrzeć 90 metrowy korytarz i 27 szyb. Pod ziemią można spotkać także ducha. Legenda mówi o mieszkańcu Złotoryi, który by zarobić na komunię swojej córki Aurelii został dłużej w kopalni. Mężczyzna nigdy jednak z niej nie wyszedł.

Złota szukano nie tylko pod ziemią, ale także na dnie Kaczawy. Co roku organizowane są tu otwarte mistrzostwa w płukaniu złota. Turyści i pasjonaci tej sztuki spotykają się nad brzegiem rzeki z talerzami do płukania.

Grudki cennego kruszcu bez wchodzenia do wody czy pod ziemię można dziś oglądać w Muzeum Złota. Mieści się ono w tak zwanym domu kata. Na trzech piętrach zebrano występujące w tym rejonie minerały, osobna sala poświęcona jest oczywiście złotu.

Aurum Złotoryja

Złotoryja to nie tylko jednak historia wydobywania cennych metali - to także "złoci" ludzie. Od lat talenty sportowe młodych mieszkańców rozwija stowarzyszenie Aurum Złotoryja, zajmujące się szkoleniem akrobatów. To tu swoje początki mieli artyści ze znanej na całym świecie grupy Ocelet. Złotoryjscy akrobaci regularnie występują w zawodach sportowych w całej Polsce.

(abs)