Dąbrowa Tarnowska, Łowicz, Miechów, Drzewica, Szubin, a może Bodzentyn? W jednym z tych miast w sobotę zjawi się nasz żółto-niebieski wóz satelitarny. To Wy zdecydujecie, skąd nadamy Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Nasz reporter będzie odkrywał tajemnice i opowiadał o ciekawostkach z jednej z tych miejscowości. Czekamy na Wasze głosy w sondzie. Jej wyniki poznamy w czwartkowe południe.

Do Bodzentyna w Świętokrzyskiem zaprasza nas pan Paweł. Poleca gotycki, murowany zamek z XVI wieku. Miasto posiada dwa rynki jako jedno z nielicznych w Europie. Zwiedzając Bodzentyn, warto jest zwrócić uwagę na zabytkowy kościół katolicki i ruiny zamku biskupiego. To urocze i gościnne miasto - pisze nasz słuchacz. Chętnie przekonamy się osobiście!

Gotycko-renesansowym zamkiem może się pochwalić położona w Łódzkiem Drzewica. Chlubą miasta jest też tor kajakowy, na którym szkolić się mogą amatorzy wyczynowych sportów wodnych. Druga propozycja z województwa łódzkiego to Łowicz. Jeżeli go wybierzecie, na pewno opowiemy o historii łowickich jarmarków i sprawdzimy, z czego dokładnie składa się słynny strój łowicki. Miasto ma także bardzo bogate tradycje... strażackie.

A może wolelibyście wizytę w Kujawsko-Pomorskiem? O urokach Szubina piszecie nam: W centrum miasta można zobaczyć ponad 360-letnią lipę drobnolistną "Jadwigę". Położenie, ukształtowanie terenu, bogactwo i oryginalność fauny i flory czynią miasto i gminę bardzo atrakcyjną dla miłośników bezpośredniego kontaktu z przyrodą i wypoczynku na łonie natury.

Dwa zaproszenia dostaliśmy też z Małopolski. Brama wjazdowa do nieistniejącego Pałacu Lubomirskich, drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych, synagoga - to zabytki, które w Dąbrowie Tarnowskiej poleca nam pan Kamil. Wizytówkę z Miechowa dostaliśmy natomiast od pana Tomasza. Jest wielce prawdopodobne, że Jan III Sobieski odwiedził Miechów w drodze do Wiednia, bo wiadomo, że z Częstochowy, gdzie przed obrazem Czarnej Madonny modlił się o powodzenie w wyprawie, udał się do Krakowa, w którym zbierało się wojsko koronne. Po drodze odwiedzał kościoły, a Miechów był w owym czasie znany z licznych pielgrzymek do Grobu Bożego - zauważa nasz słuchacz. Dodaje, że warto odwiedzić bazylikę kolegiacką Grobu Bożego przy dawnym klasztorze. Lokalną historię przypomina Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Czekamy na zgłoszenia!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie