Iga Świątek zwyciężyła w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju w Wimbledonie. Polka pokonała Chinkę Lin Zhu w dwóch setach (6:1, 6:3).

Przeciwniczką liderki światowego rankingu była 29-letnia Chinka Lin Zhu, zajmująca 34. miejsce w zestawieniu WTA.

Pierwszego seta Iga wygrała 6:1. Potrzebowała do tego 35 minut. Polka prowadziła bardzo wyraźnie i po pięciu gemach stan rozgrywki wynosił 5:0.

Drugi set rozpoczął się od gema zdobytego przez Lin Zhu przy jej podaniu. Chinka był również bliska przełamania serwisu Świątek, nie zdołała jednak wykorzystać dwóch break pointów i Iga doprowadziła do remisu 1:1. Walka na przełamywanie podań trwała w kolejnych dwóch gemach. Najpierw Polka zdobyła punkt przy podaniu Chinki, a następnie Lin Zhu wyrównała stan meczu na 2:2 przy serwisie Igi Świątek.

Polka wygrała dwa kolejne gemy, a Chinka odrobiła jeden punkt przy własnym podaniu. W tym momencie, przy stanie 4:3 w drugim secie dla Polski, mecz z powodu deszczu został przerwany.

Po rozłożenie dachu i osuszeniu nawierzchni zawodniczki wróciły na kort. Iga wykorzystała swoje podanie i podwyższyła prowadzenie na 5:3. Decydujący w meczu punkt Polka zdobyła przełamując serwis Lin Zhu i zakończyła drugiego seta wynikiem 6:3.

Całe spotkanie trwało 81 minut.

Iga Świątek od 67 tygodni jest liderką światowego rankingu tenisowego WTA. Polka ma obecnie 8990 pkt. Druga w zestawieniu Aryna Sabalenka z Białorusi zgromadziła 8066 pkt. Na trzecim miejscu znajduje się Jelena Rybakina z Kazachstanu (5090 pkt).

Według bukmacherów Iga Świątek jest również faworytką rozpoczętego właśnie turnieju na kortach w Wimbledonie. W przypadku zwycięstwa Polki za każdego postawionego funta zarobić będzie można 2,5-3,1 funta.

Pula nagród w tegorocznym turnieju na trawiastych kortach All England Lawn Tennis and Croquet Club wynosi 44,7 mln funtów, a zwycięzcy gier singlowych otrzymają po 2,35 mln funtów.