Rozstawiona z numerem drugim Białorusinka Aryna Sabalenka pokonała Amerykankę Madison Keys 6:2, 6:4 w ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego w Wimbledonie. Jeżeli w półfinale pokona Ons Jabeur, zostanie nową liderką światowego rankingu, zmieniając prowadzącą w zestawieniu WTA od 67 tygodni Igę Świątek.

Sabalenka potwierdziła w środę, że jest w wysokiej formie. W poprzedniej rundzie potrzebowała zaledwie 72 minut, aby wygrać z Rosjanką Jekateriną Aleksandrową (nr 21.) 6:4, 6:0.

W ćwierćfinale też nie miała większych kłopotów z rozstawioną z numerem 25. Keys. Pojedynek trwał niespełna półtorej godziny.

Emocje były tylko w połowie drugiej partii. Sabalenka przegrywała już 2:4 i 0-40, ale wówczas zaczęła grać znacznie dokładniej i nie pozwoliła już rywalce praktycznie na nic. Przełamała Amerykankę, a później wygrała wszystkie gemy do końca spotkania.

"Aryna Sabalenka jest o jedno zwycięstwo od zakończenia 67-tygodniowej serii Igi Świątek jako zawodniczki numer jeden w rankingu" - potwierdzono na stronie WTA tuż po meczu Białorusinki z Amerykanką.

Jeśli Sabalenka zwycięży w półfinale, wyprzedzi Igę Świątek i zostanie nową liderką światowej listy. 22-letnia Polka odpadła dzień wcześniej w 1/4 finału, przegrywając z Ukrainką Eliną Switoliną 5:7, 7:6 (7-5), 2:6.

Z turnieju w Wimbledonie odpadła broniąca tytułu Jelena Rybakina z Kazachstanu. Rozstawiona z numerem trzecim tenisistka przegrała w 1/4 finału z turniejową "szóstką" Ons Jabeur 7:6 (7-5), 4:6, 1:6.

Trwający prawie dwie godziny pojedynek był zacięty do stanu 4:4 w drugim secie. Od tego momentu zaczęła się wyraźna dominacja Jabeur, która wygrała dwa następne gemy, a w trzecim secie - sześć z siedmiu.

Rybakina, zupełnie nie w swoim stylu, coraz częściej się myliła, a rozpędzona Tunezyjka uderzała mocno i bardzo precyzyjnie. Na dodatek wybierała kierunki zagrań, które zaskakiwały rywalkę.

W ten sposób Jabeur zrewanżowała się Rybakinie za porażkę w trzech setach w finale ubiegłorocznego Wimbledonu. W półfinale rywalką Tunezyjki będzie Białorusinka Aryna Sabalenka.

Rybakina przed tegorocznym turniejem na trawiastych kortach w Londynie miała kłopoty zdrowotne, dochodziła do zdrowia po infekcji wirusowej.

Z tego powodu musiała wycofać się kilka tygodni temu w trakcie wielkoszlemowego French Open w Paryżu. Natomiast pod koniec czerwca zrezygnowała z udziału w turnieju WTA na trawiastych kortach w Eastbourne.