Podczas wieczornego meczu Polska - Albania na Stadionie Narodowym dach pozostanie zamknięty. Taką decyzję podjęto podczas spotkania PZPN-u, przedstawicieli UEFA i zarządcy obiektu.

Decyzja jest o tyle istotna, że po wykryciu pęknięć w elementach podtrzymujących dach, eksperci oraz nadzór budowalny zalecali, by do 1 maja - z obawy o opady śniegu - dach pozostał otwarty. 

Decyzję o zamknięciu dachu podjęto, bo nie ma obawy, że będą dziś intensywne opady śniegu. Operator stadionu powołuje się na opinię Nadzoru Budowlanego, który co prawda zaleca, by do 1 maja dach był otwarty, ale w opinii jest też drugie zdanie, że można czasowo zamknąć dach "pod warunkiem posiadania profesjonalnej prognozy wykluczającej opady śniegu, gdy dach będzie zamknięty". Zarówno prognoza IMGW, jak i wynikająca z własnej stacji pogodowej stadionu, wykluczają dziś wieczorem opady śniegu.

Operator zapewnia też, że nie ma obawy o silny wiatr, a ekspertyza mówiła tu o sile wiatru powyżej 15 m/s (chodzi o średnią 10-minutową). W porywach wiatr musiałby wiać z prędkością ok. 100 km/h, a  w ostatnim roku średnia 10-minutowa nie przekroczyła 10 m/s.

Zastrzeżenia PINB

W ubiegłym tygodniu stołeczny ratusz wydał pozytywną opinię ws. organizacji spotkania eliminacji mistrzostw Europy 2024 na Stadionie Narodowym. Wydaliśmy dzisiaj pozytywną decyzję na przeprowadzenie w dniu 27 marca imprezy masowej, czyli meczu Polska - Albania, na Stadionie Narodowym, z zastrzeżeniami wynikającymi z decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego - przekazała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

W swojej decyzji Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zaznaczył, że konstrukcja zadaszenia stadionu jest bezpieczna. Dach nad płytą stadionu powinien jednak pozostać otwarty w okresie od 1 dnia listopada do 1 maja. "Celem jest uniknięcie obciążenia śniegiem na części ruchomej zadaszenia. W przypadku, gdy zarządca stadionu będzie chciał czasowo zamknąć dach w tym okresie, może to zrobić pod warunkiem posiadania profesjonalnej prognozy meteorologicznej wykluczającej opady śniegu w czasie, gdy dach będzie zamknięty" - wyjaśnił PINB.

Nie można nic podwiesić do konstrukcji dachu bez zgody specjalistów. Dopuszczone jest obciążenie śniegiem "wywołujące deformacje pionowe max. 50 mm (zarządca dysponuje systemem monitoringu mierzącym przemieszczenia w sposób ciągły)". Tu również wymagana jest profesjonalna prognozy pogody oraz możliwość odśnieżenia.

"W przypadku sztormowej prognozy silnego wiatru tj. powyżej 15 m/s. (wiatr średni 10-minutowy na wysokości 10 m nad terenem) użytkowanie stadionu w obszarze płyty i trybun jest zabronione" - wyjaśnił PINB.