Polskie siatkarki pokonały reprezentację Portoryko 3:0 (25:22, 25:22, 25:22) w swoim ostatnim meczu w turnieju interkontynentalnym w Tokio, ostatniej eliminacji do igrzysk olimpijskich. Już sobotę Polki wywalczyły prawo występu w Pekinie.

Początek meczu był bardzo wyrównany i choć Polki uzyskały nieznaczna przewagę - 12:9, to rywalki odrobiły stratę. Od stanu 15:15 podopieczne trenera Marco Bonitty uzyskały pięć kolejnych punktów, a później wyszły na prowadzenie 23:19.

Ta przewaga wyraźnie rozluźniła polskie siatkarki, co wykorzystały ich rywalki, które najpierw doprowadziły do 20:23, a później od 20:24 obroniły dwa setbole. Trzecią okazją do

zakończenia partii, po 23 minutach gry, wykorzystała Agnieszka Bednarek.

Według podobnego scenariusza rozwijała się sytuacja w drugim secie, który po 25 minutach zakończył się takim samym wynikiem. Po wyrównanym początku Polki wyszły na prowadzenie 20:15, ale potem straciły cztery punkty i wtedy o czas poprosił Bonitta.

Po przerwie ponownie odskoczyły rywalkom, tym razem na 22:19, a chwilę później było już 24:20 i także tym razem nie wykorzystały dwóch setboli. Decydujący punkt zdobyły po udanym bloku.

W pierwszej fazie ostatniego seta kilkakrotnie jedno lub dwupunktowe prowadzenie obejmowały Portorykanki, zanim Polki przejęły inicjatywę w grze i wyszły na 16:14, a następnie na 20:16 i 22:18.

Utrzymały bezpieczna przewagę do końca, chociaż prowadząc 24:21 nie wykorzystały pierwszego meczbola. Zakończyły trwające godzinę i 13 minut spotkanie przy drugiej okazji.

Przez cały mecz Polki występowały w tym samym składzie, a najwięcej punktów - 14 zdobyła Katarzyna Skowrońska-Dolata. Wspierały ją w ataku Agnieszka Bednarek - 12 pkt i Karolina Ciaszkiewicz - 10.

Aż 23 punkty Polki uzyskały po błędach zawodniczek z Portoryko (same popełniły 14), w których składzie dochodziło do częstych zmian, szczególnie w końcówkach setów.

W trakcie meczu rezerwowe zawodniczki w zespole Bonitty malowały sobie na ramieniu pięć kół olimpijskich, bowiem już po sobotnim zwycięstwie nad Serbią 3:2 zapewniły sobie - po raz pierwszy od 40 lat - prawo występu na igrzyskach olimpijskich.

Składy:

Polska - Katarzyna Skowrońska-Dolata, Eleonora Dziękiewicz, Karolina Ciaszkiewicz, Agnieszka Bednarek, Anna Barańska, Katarzyna Skorupa, Mariola Zenik (libero);

Portoryko - Vilmarie Mojica, Sarai Alvarez, Eva Cruz, Aurea Cruz, Karina Ocasio, Shanon Torregrosa, Debora Seilhamer (libero) oraz Colon Xaimara, Ania Ruiz i Sheila Ocasio.

W sobotę polskie siatkarki po pięciu setach zaciętej walki ograły reprezentację Serbii. Dzięki temu po 40 latach przerwy znów zagrają na igrzyskach olimpijskich.