Zinedine Zidane otrzymał "Złotą Piłkę", przyznawaną najlepszemu zawodnikowi turnieju finałowego o mistrzostwo świata. W głosowaniu na najlepszego piłkarza MŚ Zidane otrzymał 2012 punktów od akredytowanych dziennikarzy. Pokonał dwóch Włochów: Fabio Cannavaro - 1977 pkt oraz Andreę Pirlo - 715.

Kapitan reprezentacji Francji, Zidane podczas niedzielnego finału w Berlinie, został ukarany czerwoną kartką, za zaatakowanie głową Włocha Marco Materazziego.

Do incydentu doszło w 110. minucie gry. Wcześniej Zidane zdobył bramkę z rzutu karnego w siódmej minucie finału, w którym Francuzi prowadzili 1:0. Piłkarze Francji przegrali jednak z Włochami 3:5 w rzutach karnych, po meczu zakończonym po 120 minutach gry remisem 1:1. Do wyrównania doprowadził w 19. min Materazzi.

Przypomnijmy. W gronie dziesięciu piłkarzy nominowanych do "Złotej Piłki" znaleźli się także: dwaj inni Włosi - bramkarz Gianluigi Buffon i obrońca Gianluca Zambrotta, Francuzi - napastnik Thierry Henry i pomocnik Patrick Vieira, Niemcy - pomocnik Michael Ballack i napastnik Miroslav Klose oraz portugalski pomocnik Maniche.

Tytuł najlepszego piłkarza MŚ przyznawany jest od 1982 roku. Laureatami tej nagrody byli: Argentyńczyk Diego Maradona, Włoch Salvatore Schillaci, Brazylijczycy Romario i Ronaldo oraz Niemiec Oliver Kahn.