Francja zagra z Włochami w finale piłkarskich mistrzostw świata. "Trójkolorowi" pokonali w półfinale niemieckiej imprezy Portugalię 1:0. Jedyną bramkę meczu zdobył Zinedine Zidane z rzutu karnego.

Zobacz relację z meczu w Interia.pl

Prowadzenie dla "trójkolorowych" padło w 33. minucie, gdy Zinedine Zidane wykorzystał rzut karny podyktowany za faul Ricarda Carvalho na Thierrym Henrym.

Francuzi nie przegrali z Portugalczykami od 31 lat (bilans 7-0), podobnie jak w finałach wielkiej imprezy. W mistrzostwach świata zagrali ze sobą co prawda pierwszy raz, ale dwa razy spotykali się w czempionacie kontynentu i dwa razy do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były dogrywki.

W 1984 roku "trójkolorowi wygrali 3:2, a w 2000 2:1 i potem zostawali mistrzami Europy . W drugim przypadku zwycięską bramkę dla Francji strzelił Zidane... celnie wykorzystując rzut karny.

W środę o zwycięstwie "trójkolorowych" przesądziły mocne nerwy "Zizou" i spryt Thierry'ego Henry. W 32. minucie napastnik Arsenalu Londyn wykorzystał fakt, że Ricardo Carvalho zostawił nogę i się o nią przewrócił, a że było to w polu karnym prowadzący to spotkanie arbiter Jorge Larrionda wskazał na punkt oddalony o 11 metrów. Do rzutu karnego podszedł Zidane i choć Ricardo, który świetnie interweniuje w takich sytuacjach, rzucił się w kierunku piłki uderzonej przez pomocnika, nie był w stanie jej zatrzymać.

W finale spotkają się więc Francuzi i Włosi. Jedyny raz na tym etapie obie drużyny spotkały się w 2000 roku podczas mistrzostw Europy. Wtedy wygrali "trójkolorowi" 2:1 po dogrywce. Gdyby i w niedzielę zwyciężyli w Berlinie byłoby to godne pożegnanie dla Zidane'a, Liliama Thurama, Patricka Vieiry czy Claude'a Makelele.

Luiz Felipe Scolari, selekcjoner Portugalii, w środę grał o 13. z rzędu wygraną w finałach MŚ. Siedem z nich osiągnął z reprezentacją Brazylii (2002), a pięć z zespołem z Półwyspu Iberyjskiego. 13. okazała się jednak dla niego pechowa. Portugalii przyjdzie więc grać o trzecie miejsce, podobnie jak w 1966 roku. Jej rywalem w sobotę w Stuttgarcie będą Niemcy.