Szkoleniowiec FC Barcelony Tito Vilanova ma nowotwór ślinianki. O nawrocie choroby, z powodu której przed rokiem szkoleniowiec był operowany, poinformowały hiszpańskie media. W czwartek trener ma być operowany. Klub nie szuka na razie zastępcy Vilanovy. W najbliższym meczu Barcelonę poprowadzi jego asystent.

W Hiszpanii to sportowy temat numer jeden. Władze Barcelony odwołały tradycyjne, przedświąteczne potkanie z dziennikarzami, a prezes Sandro Rosell poinformował, że przyczyna takiej decyzji będzie ujawniona później. Dopiero późnym popołudniem klub wydał oświadczenie. Czytamy w nim, że w czwartek rano szkoleniowiec będzie operowany. Później po kilku dniach pobytu w szpitalu czeka go sześć tygodni leczenia - chemioterapia i radioterapia.

Na portalach społecznościowych trenera Barcelony wspierają hiszpańscy sportowcy. Jest nam bardzo przykro z powodu tej wiadomości - napisał na Twitterze pomocnik Barcelony Xavi. W podobnym tonie wypowiedział się były lider rankingu światowego tenisistów Rafael Nadal: Z całych sił wspieram Tito Vilanovę! Wszyscy jesteśmy z tobą, byś pokonał tę przeszkodę. Z tego miejsca wszystkie myśli wędrują do Tito Vilanovy, ponieważ ludzie i ich zdrowie jest najważniejsze. Odwagi - to z kolei wpis byłego piłkarze Realu Madryt Gutiego.

"Trenowanie jest jak zabawa z dzieckiem"

Po zeszłorocznej operacji Vilanova przyznał, że dzięki niej zyskał nowe spojrzenie na życie. Zanim przyjął propozycję zastąpienia Guardioli, konsultował się z lekarzami i rodziną. Nikt nie widział problemu. Dostałem zielone światło, bo jestem w pełni zdrowy - powiedział w czerwcu, gdy oficjalnie ogłoszono, że w nowym sezonie poprowadzi wicemistrza kraju. Trenowanie piłkarzy Barcelony wobec tego, co przeszedłem jest jak zabawa z dzieckiem - podkreślił.

Jego zespół w tym sezonie La Liga jest niepokonany. Wygrał 15 z 16 rozegranych dotychczas spotkań i ma dziewięć punktów przewagi nad Atletico Madryt. Był też najlepszy w swojej grupie Ligi Mistrzów, pewnie awansując do 1/8 finału. Kolejnego rywala pozna w czwartek.

W sobotę "Barcę" czeka ostatni mecz w tym roku - na wyjeździe z Realem Valladolid. Zespół poprowadzi w nim dotychczasowy asystent Vilanovy Tito Jordi Roura.