Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w biegu łączonym (5+5 km) w niemieckim Oberstdorfie. Zawody wygrała Marit Bjoergen, która wyprzedziła Polkę o 1,6 sekundy. Kowalczyk utrzymała prowadzenie w cyklu Tour de Ski.

Początek biegu należał niespodziewanie do Finki Saarinen, ale na prowadzenie wyszła Therese Johaug. Mistrzyni świata z Oslo na 30 km narzuciła rywalkom mordercze tempo, ale Kowalczyk i Bjoergen cały czas czaiły się za jej plecami.

Kowalczyk biegła bardzo spokojnie, trzymając się swoich najgroźniejszych przeciwniczek. Biegaczka z Kasiny Wielkiej ruszyła do przodu na ostatnim podbiegu przed zmianą nart. Dzięki temu uzyskała kilkanaście metrów przewagi i jako pierwsza wbiegła na stadion.

Od początku biegu techniką dowolną tempo nadawała Kowalczyk. Wkrótce Norweżki zdołały jednak zniwelować stratę i stawce przewodziła Johaug.

Przed ostatnim podbiegiem stało się jasne, że o wygraną powalczą Kowalczyk, Johaug i Bjoergen. Justyna Kowalczyk zdecydowała się na atak i zostawiła obie rywalki za plecami. Dystans powiększył się jeszcze na zjeździe, ale to Bjoergen lepiej weszła w decydujący zakręt. Norweżka wyprzedziła Polkę po zewnętrznej i jako pierwsza minęła linię mety. Dla Bjoergen to pierwsze zwycięstwo w tegorocznym cyklu Tour de Ski.

Podopieczna Aleksandra Wierietielnego stoczyła z Therese Johaug zacięty bój o drugie miejsce.

Na ostatnim zjeździe moje nogi nie pracowały już tak jak trzeba, dlatego Marit mnie wyprzedziła. Teraz przede mną dzień odpoczynku, a we wtorek bieg na 3 km techniką klasyczną. Lubię tę konkurencję i liczę, że to będzie mój najlepszy występ w tym Tour de Ski - powiedziała na mecie narciarka z Kasiny Wielkiej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kowalczyk awansowała na drugie miejsce. Broniąca Kryształowej Kuli Polka do Bjoergen traci 174 punkty. Do zdobycia w całym Tour de Ski pozostaje ich jeszcze aż 650 - po 50 za zwycięstwo w każdym z pozostałych etapów i premia 400 za triumf w cyklu.

W poniedziałek zawodniczki mają dzień przerwy. We wtorek rywalizacja przeniesie się do Włoch. Tour de Ski zakończy się 8 stycznia.

Wyniki biegu łączonego:

1. Marit Bjoergen (Norwegia)

2. Justyna Kowalczyk (Polska)

3. Therese Johaug (Norwegia)