Pancernik kulowaty - zwany po portugalsku tatu-bola - został maskotką piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii w 2014 roku. Wybór nie jest przypadkowy - w razie niebezpieczeństwa zwija się w kulę przypominającą... skórzaną piłkę, której nie rozerwie żaden drapieżnik.

FIFA zastrzegła już pancernika jako znak mundialu w Europejskim Urzędzie Patentowym. Imię dla maskotki wybierają sami Brazylijczycy, a wyniki głosowania internetowego zostaną ogłoszone w październiku.

Ten brazylijski endemit zagrożony wyginięciem "pokonał" innych kandydatów - pumę, papugę arę i "Saci" - postać z folkloru brazylijskiego. Ma 45 cm długości oraz dziesięciocentymetrowy ogon. Żywi się roślinami i termitami. Jest drugim najmniejszym z pancerników, po pancerniku karłowatym.

Mundial 2014

Piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii w 2014 roku rozpoczną się 12 czerwca, a finał został zaplanowany na 13 lipca. W turnieju wezmą udział 32 reprezentacje, które w ciągu 32 dni rozegrają 64 mecze. Tytułu bronić będą Hiszpanie.

Polska w eliminacjach gra w grupie H razem z Anglią, Czarnogórą, Ukrainą, Mołdową i San Marino. Po dwóch spotkaniach biało-czerwoni zajmują trzecie miejsce. Podopieczni Waldemara Fornalika zremisowali na inaugurację z Czarnogórą 2:2, a później we Wrocławiu pokonali Mołdawię 2:0.