​Po zamieszkach na meczu Piasta z Górnikiem Zabrze Komisja Ligi Ekstraklasy SA nałożyła na gliwicki klub środek zapobiegawczy - zakaz wejścia na najbliższy mecz domowy dla wszystkich osób, które w czasie sobotniego sobotnia znajdowały w czterech sektorach na trybunie za bramką.

W 80. minucie, przy prowadzeniu gospodarzy 1:0, grupa kibiców Piasta zniszczyła część ogrodzenia, kilku wbiegło na murawę. Interweniowali najpierw ochroniarze, potem policjanci. Po 38-minutowej przerwie zapadła decyzja o zakończeniu meczu w Gliwicach.

Wprawdzie piłkarze gospodarzy uspokajali chuliganów, jednak delegat PZPN w porozumieniu z policją podjął decyzję o przedwczesnym zakończeniu spotkania, z racji braku bezpieczeństwa na stadionie.

Decyzje w sprawie kar podejmie poniedziałek Komisja Ligi Ekstraklasy SA, ale już w niedzielę poinformowała o podjęciu tymczasowych decyzji, obowiązujących do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia.

Po zapoznaniu się z opisem zdarzeń sporządzonym przez delegata meczowego i sędziego głównego zawodów, Komisja Ligi nałożyła na gospodarzy środek zapobiegawczy w postaci zakazu wejścia na najbliższy mecz domowy dla wszystkich osób, które na meczu z Górnikiem znajdowały na trybunie za bramką, w sektorach S, R, P i O. Przed ostatecznym orzeczeniem Komisja Ligi zapozna się ze stanowiskami klubów, które mają zostać przedstawione przed nadzwyczajnym posiedzeniem KL, zaplanowanym na 5 marca - napisano w oświadczeniu.

Dodano, że na poniedziałek wezwano przedstawicieli obu klubów wraz ze stowarzyszeniami kibiców.

Po zapoznaniu się ze stanowiskiem wszystkich stron, zapadną ostateczne decyzje dotyczące weryfikacji zawodów oraz pełnego wymiaru kar dyscyplinarnych dla obu klubów - powiedział przewodniczący Komisji Ligi Zbigniew Mrowiec, cytowany na stronie Ekstraklasy SA.

Poinformowano również, że "w najbliższym czasie planowane jest wprowadzenie zmian w systemie karania za tego typu przypadki naruszenia bezpieczeństwa na stadionach Ekstraklasy. Po zaakceptowaniu przez Radę Nadzorczą Ekstraklasy i PZPN, Komisja Ligi będzie miała większe możliwości zapobiegania tego typu wydarzeniom oraz karania za nie".

Jak dodano, w ramach planowanych zmian, "w przypadku wystąpienia przesłanek o możliwym zagrożeniu, Ekstraklasa wspólnie z organizatorem meczu będzie mogła zadecydować o rozgrywaniu spotkania bez udziału kibiców gości. Zaostrzone zostaną także kary za przerywanie meczów. Przy wrzucaniu pirotechniki na murawę oraz na inne sektory mecz będzie od razu przerywany i możliwe będzie przyznanie walkowera drużynie przeciwnej".