Najgroźniejsza rywalka Justyny Kowalczyk Norweżka Marit Bjoergen ograniczyła kontakty z mediami, ponieważ - jak wyjaśniła - nie jest w stanie udzielać codziennie wywiadów i przeprowadzać rozmów telefonicznych z dziennikarzami, które zakłócają jej cykl treningowy. Czarę goryczy przelały pytania o pewną owcę.

Nie ma wątpliwości, że Marit i Therese Johaug są obecnie w Norwegii najpopularniejszymi sportsmenkami i celebrytkami. Zainteresowanie nimi mediów jest zrozumiałe, lecz one muszą się nauczyć odmawiać, a nie na wszystko grzecznie zgadzać. Najważniejszy jest trening i przygotowania olimpijskie- powiedział trener norweskich biegaczek narciarskich Egil Kristiansen.

Zawsze byłam otwarta dla mediów i chętnie rozmawiałam z dziennikarzami, ale nie mogę codziennie opowiadać w jakiej jestem formie, jak przebiegają moje treningi, albo na pytania typowe w sezonie ogórkowym. Wszystko ma swoje granice - powiedziała Bjoergen.

Granice zostały, zdaniem biegaczki, przekroczone latem, kiedy media zaczęły ją masowo pytać o pewną słynną ...owcę z jej rodzinnej wsi Rognes. Owca, jak donosiły w czerwcu norweskie media, po zaatakowaniu stada przez wilka nie przestraszyła się i stanęła do walki. Tak go poszarpała, że uciekł do lasu z podkulonym ogonem - pisały gazety.

Znam ją. Nazywa się Soeya i stała się bardzo znana nie tylko w Rognes lecz w całym kraju, ale ile razy mam o niej opowiadać. Ostatnio pytały mnie o nią nawet największe media w Norwegii. To już jest przesada. Trening jest ważniejszy - podkreśliła Bjoergen.

(jad)