Polska z dorobkiem 86 punktów uplasowała się na 4. miejscu w klasyfikacji punktowej 16. lekkoatletycznych mistrzostw świata zakończonych w niedzielę w Londynie. Pierwsze miejsce przypadło USA - 272 punktów, drugie Kenii - 124 punktów, a trzecie Wielkiej Brytanii - 105 punktów. Biało-czerwoni w Londynie zdobyli osiem medali, co dało Polsce 8. miejsce w tabeli medalowej.

Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki /ANDY RAIN /PAP/EPA

Polacy zakończyli rywalizację w 16. edycji imprezy IAAF z dorobkiem ośmiu medali. Dwa złote w rzucie młotem wywalczyli Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek, dwa srebrne - Adam Kszczot w biegu na 800 m i Piotr Lisek w skoku o tyczce, a cztery brązowe zdobyli: Malwina Kopron i Wojciech Nowicki w rzucie młotem, Kamila Lićwinko w skoku wzwyż oraz sztafeta kobiet 4x400 m w składzie: Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Aleksandra Gaworska i Justyna Święty.

Krążków dla biało-czerwonych mogło być więcej. W ostatnim dniu zmagań o medale walczyli Angelika Cichocka - w biegu na 800 m, Marcin Lewandowski - w biegu na 1500 m, oraz sztafeta mężczyzn 4x400 m.

Najwięcej medali na mistrzostwach w Londynie - 30 - zgromadzili Amerykanie. Drugie miejsce - pod względem ilości zdobytych medali - zajęli Kenijczycy.

W poniedziałek złoty medal w rzucie młotem zdobyła Anita Włodarczyk, a brązowy - Malwina Kopron. Wicemistrzynią została Chinka Zheng Wang. Warto zaznaczyć, że Włodarczyk wystartowała pomimo kontuzji dłoni, a przed konkursem dostała leki przeciwbólowe.

We wtorek Adam Kszczot zajął 2. miejsce w biegu na 800 metrów podczas finału lekkoatletycznych MŚ. Wygrał Francuz Pierre Ambroise Bosse, a Kszczot wyprzedził Kenijczyka Kipyegona Betta. Polak tym samym obronił tytuł uzyskany dwa lata temu w Pekinie.

Także we wtorek - zaledwie kilka minut po Kszczocie - srebro w skoku o tyczce zdobył Piotr Lisek. Polak rozpoczął mistrzostwa od problemu z tyczkami - nie dotarły na czas. Srebrny medalista jednak już wcześniej się zabezpieczył i zamówił dodatkowy komplet, który przyleciał do Londynu ze Stanów Zjednoczonych.

W piątek w rzucie młotem złoty medal wywalczył Paweł Fajdek, a brąz zdobył Wojciech Nowicki.

W sobotę brązowy medal w skoku wzwyż wywalczyła Kamila Lićwinko.

Kolejna, 17. edycja mistrzostw świata odbędzie się w stolicy Kataru od 28 września do 6 października 2019 roku.

W ostatnim dniu MŚ brązowy medal wywalczyła sztafeta kobiet 4x400 m. (ph)