Prezydent FIFA Gianni Infantino zapowiedział wprowadzenie walkowerów z automatu wobec drużyn, których kibice dopuścili się w sobotę rasistowskich obelg. Do bulwersujących incydentów doszło podczas meczów w Udinese i Sheffield.

Piłkarze Milanu zeszli z boiska po tym, jak bramkarz reprezentacji Francji Mike Maignan zgłosił, że słyszał małpie odgłosy dochodzące z części sektorów zajmowanych przez kibiców Udinese na Stadio Friuli. Mecz ekstraklasy włoskiej został dokończony, a Milan wygrał 3:2.

Z kolei Kasey Palmer z Coventry przyznał, że spotkał się z podobną formą obrażania w spotkaniu Championship (drugi poziom rozgrywek w Anglii) na Hillsborough, gdzie gospodarzem był zespół Sheffield Wednesday. Goście ostatecznie wygrali 2:1, ale i ten mecz był przerwany na kilka minut, gdy sędziowie rozmawiali z obydwoma trenerami.

Musimy wdrożyć automatyczny walkower dla drużyny, której kibice dopuścili się rasizmu i spowodowali przerwanie meczu, a także wprowadzić zamykanie stadionów, na których miało to miejsce - oznajmił szef FIFA na platformie X.

FIFA i piłka nożna okazują pełną solidarność ofiarom rasizmu i wszelkich form dyskryminacji. Raz na zawsze: Nie dla rasizmu! Nie dla jakiejkolwiek formy dyskryminacji! - podsumował Infantino.