Polska załoga Łukasz Habaj z pilotem Danielem Dymurskim (Skoda Fabia R5) triumfowała w pierwszej tegorocznej imprezie z cyklu mistrzostw Europy - Rajdzie Azorów. Polacy wyprzedzili Portugalczyków Ricardo Mourę i Antonio Costę i objęli prowadzenie w klasyfikacji ME.

Polski kierowca wysunął się na prowadzenie na przedostatnim OS, kiedy to prowadzący w klasyfikacji Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk przebił oponę i stracił półtorej minuty. Ostatni odcinek znów okazał się pechowy dla rosyjskiego kierowcy.

Broniący w tym roku tytułu Łukjaniuk usiłował odrobić straty, ale wypadł z trasy i ostatecznie pożegnał się z marzeniami o wysokiej lokacie. Habaj pokonał ostatni OS ostrożniej i choć stracił sporo sekund do atakującego Ricardo Moury zachował ośmiosekundową przewagę dającą zwycięstwo w rajdzie.

Ten oes jest szalony. Jest wiele kamieni. Jestem bardzo szczęśliwy. Nie wierzę w ten wynik. Przez cały weekend mieliśmy dobre tempo. Kluczem był wczorajszy etap. Szkoda Aleksieja, ale takie są rajdy - podsumował na gorąco swój zakończony sukcesem 22. występ w mistrzostwach Europy polski kierowca.

W kalendarzu tegorocznych rajdowych mistrzostw kontynentu jest osiem rund. Czwartą będzie Rajd Polski, w terminie 28-30 czerwca na szutrowych trasach w rejonie Mikołajek.

Wyniki pierwszej rundy ME - Rajdu Azorów:

1. Łukasz Habaj, Daniel Dymurski (Polska/Skoda Fabia R5) - 2:50.55,4

2. Ricardo Moura, Antonio Costa (Porygalia/Skoda Fabia R5) strata 8,4

3. Chris Ingram, Ross Whittock (W. Brytania/Skoda R5) 42,2

4. Bruno Magalhaes, Hugo Magalhaes (Portugalia/Hyundai i20 R5) 1.29,0

5. Ricardo Teodosio, Jose Teixeira (Portugalia/Skoda Fabia R5) 1.46,1

6. Marijan Griebel, Stefan Kopczyk (Niemcy/VW Polo R5) 2.12,5

Impreza rozgrywana jest od 1965 roku na portugalskiej wyspie położonej na środku Atlantyku.