Piłkarze Barcelony zdobyli Puchar Króla. W finałowym meczu Katalończycy wygrali z Athletic Bilbao 3:0 i po raz 26. w historii zdobyli to trofeum. Był to ostatni mecz Josepa Guardioli w roli trenera Barcelony. W nowym sezonie zastąpi go Tito Vilanova.

Finał Pucharu Króla był dla Barcelony ostatnią szansą na zdobycie w tym sezonie jakiegokolwiek trofeum. Wcześniej Katalończycy przegrali wyścig z Realem Madryt po mistrzostwo Hiszpanii. Nie udało się także w Lidze Mistrzów, gdzie odpadli w półfinałowej rywalizacji z Chelsea Londyn. W finale Pucharu Króla wygrali wyraźnie i sprawili piękny prezent na pożegnanie Josepa Guardioli.

Spotkanie na stadionie Vicente Calderona w Madrycie rozstrzygnęło się w pierwszej połowie. Już w trzeciej minucie po rzucie rożnym dla Barcelony piłka trafiła pod nogi Pedro Rodrigueza, który strzałem lewą nogą z 11 metrów pokonał bramkarza Athletic Iraizoza. W 20. minucie na 2:0 podwyższył Lionel Messi. Argentyńczyk wykorzystał świetne podanie Iniesty i popisał się pięknym strzałem pod poprzeczkę bramki drużyny z Bilbao.

Pięć minut później było już 3:0 dla Barcelony, a w roli głównej znów wystąpił Pedro. Tym razem asystował Xavi, który znalazł kolegę z drużyny przed polem karnym, a Pedro zaskakującym, technicznym strzałem ustalił wynik spotkania. Pedro walczył w tym meczu nie tylko o zwycięstwo swojej drużyny, ale także o przepustkę na Euro 2012. Filigranowy napastnik chciał za wszelką cenę udowodnić trenerowi Vicente del Bosque, że to właśnie jemu należy się miejsce w reprezentacji Hiszpanii. Do tej pory selekcjoner nie powołał graczy Barcelony i Athletic, zamierza to zrobić właśnie po finałowym spotkaniu Pucharu Króla.

To był także bardzo ważny mecz w karierze Josepa Guardioli. Trener żegna się z drużyną, z którą osiągnął największe sukcesy. W ciągu czterech latach dwukrotnie triumfował w Lidze Mistrzów, trzy razy zdobył mistrzostwo Hiszpanii, łącznie sięgnął po 14 trofeów. Już jakiś czas temu ogłosił, że to jego ostatni sezon w Dumie Katalonii. W nowym sezonie drużynę poprowadzi dotychczasowy asystent Guardioli Tito Vilanova.