Piotr Żyła zdobył w poniedziałek w Zakopanem tytuł mistrza Polski w skokach narciarskich, drugi był Dawid Kubacki, a trzeci Maciej Kot. Kamil Stoch nie wystartował z powodu przeziębienia.

Dawid Kubacki - drugie miejsce, zwycięzca Piotr Żyła oraz Maciej Kot, który uplasował się na trzeciej pozycji /Grzegorz Momot /PAP

Tytułu bronił Kot (AZS Zakopane), który w marcu tego roku wygrał na skoczni w Wiśle-Malince. Drugi był wówczas Stefan Hula, a trzeci Stoch.

W poniedziałek jednak w stolicy polskich Tatr mistrz olimpijski nie wystartował. Doktor Aleksander Winiarski, lekarz kadry skoczków wyjaśnił, że Stoch został wycofany ze startu z powodu przeziębienia.

Kamil dzisiaj, jak to w klasycznym przeziębieniu bywa, czuje się najgorzej - boli go głowa i ma podwyższoną temperaturę. Włączyliśmy leki, ma leżeć w łóżku i odpoczywać tak, żeby nie pojawiły się żadne komplikacje i na rozpoczynający się kwalifikacjami 29 grudnia Turniej Czterech Skoczni pojechał już w pełni zdrowy - powiedział Winiarski.

Oprócz Stocha (KS Eve-nement Zakopane) i Kota (AZS Zakopane), na pierwsze zawody TCS do niemieckiego Oberstdorfu pojadą Kubacki (TS Wisła Zakopane), Żyła (WSS Wisła w Wiśle), Hula (KS Eve - nement Zakopane), Klemens Murańka (TS Wisła Zakopane) i Jan Ziobro (WKS Zakopane).

W mistrzostwach kraju zabrakło także Aleksandra Zniszczoła, Jakuba Wolnego, Krzysztofa Bieguna, Krzysztofa Miętusa i Pawła Wąska, którzy pojechali do Engelbergu na zawody Pucharu Kontynentalnego (27-28 grudnia).

Po pierwszej serii prowadził Żyła (127,5 m), drugi był Hula (126,5) a trzeci Kubacki (122,5). Kot, który po niespokojnym locie uzyskał jedynie odległość 120 m, był dopiero szósty.

W finałowej serii najlepszą odległość (139 m) uzyskał Kot. Zakopiańczyk zajął ostatecznie trzecie miejsce. Tytuł wywalczył Żyła, który w drugiej próbie uzyskał 135,5 m. Drugie miejsce zajął Kubacki (138 m).

W konkursie na Wielkiej Krokwi startowało 37 zawodników z 13 klubów.