We Wrocławiu zaprezentowano we wtorek nowe, oficjalne stroje piłkarskiej reprezentacji Polski. Na koszulkach w biało-czerwonych barwach znalazły się między innymi loga PZPN i Euro 2012, ale zabrakło tradycyjnej naszywki z godłem.

Na stadionie we Wrocławiu zaprezentowane zostały dwa wzory strojów. W jednym komplecie koszulki są białe, z czerwonym pasem na piersi, czerwonymi spodenkami i białymi getrami. W drugim - koszulki są czerwone, z białym pasem na piersi, spodenki i getry także są czerwone. Na koszulkach znalazło się trójwymiarowe logo PZPN, napis Polska, logo producenta firmy Nike, a na ramieniu okrągła naszywka z logo Euro 2012. Zabrakło natomiast tradycyjnej naszywki z polskim godłem.

Zobacz dokładny opis nowego stroju polskich piłkarzy

Jak powiedział członek zespołu projektantów firmy Nike Florent Dumont, nowa koszulka zainspirowana została polska flagą, która jest najbardziej uniwersalnym i najważniejszym symbolem narodowym. To efekt trwających 18 miesięcy starań, w których współpracowaliśmy z zawodnikami i przedstawicielami PZPN. Stroje są lżejsze i bardziej wytrzymałe niż poprzednie. Zostały wyprodukowane z poliestru, który powstał w procesie recyklingu - mówił Dumont.

Jeden komplet stroju, czyli koszulka i spodenki, powstał z 13 plastikowych butelek, które poddano recyklingowi. Na koszulkę zużyto osiem, a na spodenki pięć butelek. Stroje zostały wyprodukowane z materiału o nazwie "Atom". Jedna koszulka waży zaledwie 149 gramów.

Stroje zostały dopasowane do budowy zawodników i dzięki temu zmniejszają ryzyko pociągnięcia za koszulkę przez przeciwnika, a siateczkowe panele gwarantują jeszcze lepszą wentylację. Dzięki rozmieszczeniu ich w strategicznych miejscach, powietrze łatwo dostaje się pod koszulkę i dodatkowo chłodzi zawodnika - tłumaczył Dumont.

Pytany o nowe stroje kapitan reprezentacji Polski Jakub Błaszczykowski przyznał, że po założeniu daje się odczuć różnicę w porównaniu do poprzednich modeli. Koszulka jest przede wszystkim węższa. Jeśli chodzi o brak "orzełka", to zawsze znajdą się zwolennicy i przeciwnicy tego pomysłu. To rozwiązanie przypadło mi do gustu. "Orzełka" co prawda nie ma, ale to logo w pewien sposób do niego nawiązuje. Nowy strój to coś nowego i dynamicznego, ale dopiero po pierwszym meczu w piątek będzie można o nim powiedzieć coś więcej - zaznaczył Błaszczykowski.

Dariusz Dudka dodał, że materiał jest bardzo przyjemny dla ciała, a koszulka jest bardziej obcisła i nadaje zawodnikowi odpowiednią sylwetkę. Co do "orzełka", to jest wpisany w trójwymiarowe logo PZPN. Ja gram dla Polski bez względu na to, czy na koszulce jest "orzełek" czy nie - podkreślił.

Brak "orzełka" nie przeszkadza także bramkarzowi Wojciechowi Szczęsnemu, którego strój jest z kolei czarno-szary. Poszliśmy wzorem innych reprezentacji europejskich więc myślę, że doganiamy pod tym względem Europę. Stroje są bardzo lekkie i wygodne, a design bardzo prosty. Nie widziałem jeszcze drugiego kompletu, ale mam nadzieję, że bluza nie będzie różowa - wspomniał polski bramkarz.

Po raz pierwszy kadrowicze wystąpią w nowych strojach podczas piątkowego meczu towarzyskiego z Włochami we Wrocławiu.