Norweski klub piłkarski Tromso zaprezentował swoje koszulki na nowy sezon. Na trzecim komplecie strojów znajduje się specjalny kod QR, który przenosi na stronę informującą o łamaniu praw człowieka w Katarze.

W ten sposób klub opowiada się przeciwko mundialowi w Katarze, który zostanie zorganizowany już za rok. Wiele organizacji międzynarodowych przypomina, że w tym kraju regularnie łamane są prawa człowieka. "Mamy nadzieję, że FIFA i Katar wysłuchają nas po raz ostatni, ale wiemy, że pieniądze mają większe znaczenie niż życie i prawo człowieka. Pamiętaj, że pewnego dnia przyjdzie nam zdać rachunek. Wtedy najważniejsze nie będą pieniądze, ale sposób, w jaki traktowałeś ludzi" - pisze klub na swojej stronie internetowej. "Najgorsze jest to, że wiesz o tym, że źle traktujesz ludzi" - dodaje Tromso.

Kod QR, który jest umieszczony na koszulce, przenosi na specjalną stronę internetową, która informuje o łamaniu praw człowieka przez Katar. Strona jest przygotowana we współpracy z Amnesty International i Malcolmem Bidali, który był więziony w Katarze za prowadzenie bloga.

"Nie możemy udawać, że piłka i polityka nie są ze sobą powiązane i nie możemy odwracać wzroku, gdy niektórzy wykorzystują naszą piękną grę, by przyćmić naruszenia praw człowieka. Zatrzymajmy sportwashing" - dodają przedstawiciele Tromso.

Norweski klub Tromso występuje na co dzień w miejscowej ekstraklasie Eliteserien.