Włoch Vincenzo Nibali z ekipy Astana wygrał wyścig kolarski Giro d'Italia, który zakończył się dzisiaj w Brescii. Doskonale spisali się Polacy: Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) zajął szóste, a Rafał Majka (Saxo-Tinkoff) - siódme miejsce. To historyczny sukces polskich kolarzy. Majce do pełni szczęścia zabrakło białej koszulki najlepszego młodzieżowca (do lat 25), którą stracił wczoraj w Dolomitach.

Dotychczas najwyższym miejscem Polaka w Giro d'Italia było dziewiąte Zenona Jaskuły w 1991 roku, a nigdy się jeszcze nie zdarzyło, by w klasyfikacji końcowej wyścigu zaliczanego do kolarskiego wielkiego szlema (Giro, Tour de France, Vuelta a Espana) w czołowej dziesiątce znalazło się dwóch biało-czerwonych.

Ostatni, 21. etap wygrał po finiszu z peletonu Brytyjczyk Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step), wyprzedzając Włochów Sachę Modolo oraz Elię Vivianiego. Polacy przyjechali w środku grupy.

Etap miał spokojny przebieg. Nikt nie kwapił się do ucieczek, sprinterzy czekali na finisz, a Nibali odliczał kilometry do mety. Wszystkie rozstrzygnięcia, z wyjątkiem klasyfikacji punktowej, zapadły już dzień wcześniej.

Nibali świętował w Brescii życiowy sukces, choć ma już w dorobku triumf we Vuelta a Espana 2010. Założył różową koszulkę lidera po ósmym etapie, a swoją dominację nad rywalami potwierdził pod koniec wyścigu zwycięstwami na najtrudniejszych odcinkach - w czwartek w górskiej czasówce do Polsy oraz wczoraj na Tre Cime di Laveredo.

W klasyfikacji generalnej 28-letni Sycylijczyk (pierwszy na liście zwycięzców z tej wyspy) wyprzedził o blisko pięć minut Kolumbijczyka Rigoberto Urana, który po wycofaniu się z powodu choroby Brytyjczyka Bradleya Wigginsa został liderem ekipy Sky. Na trzeciej pozycji ukończył Giro weteran z Australii, zwycięzca Tour de France 2011, 36-letni Cadel Evans (BMC).

Majka doskonale poprowadził swoją grupę

Polacy jechali dobrze od samego startu w Neapolu. Nie tracili na płaskich etapach, a w drugim i trzecim tygodniu stopniowo przesuwali się w górę klasyfikacji. 33-letni Niemiec, asekurujący w górach lidera swojej grupy Michele Scarponiego, praktycznie nie był gorszy od Włocha, a były dni, gdy związany obowiązkiem musiał nań czekać. Dwukrotnie zajął na etapie trzecie miejsce - na przełęczy Galibier oraz w Ivrei.

Młodszy o dziesięć lat Majka stoi u progu kariery. Miał zadebiutować jako kolarz numer 1 ekipy Saxo już w ubiegłorocznym Giro, ale plany pokrzyżowała kontuzja kolana. Z zadania postawionego przed nim przez dyrektora sportowego Bjarne Riisa wywiązał się prawie w całości. Zajął wyższe niż zakładano miejsce w całym wyścigu, ale biały trykot przegrał z Kolumbijczykiem Carlosem Betancurem o 41 sekund. Trzeci z Polaków, Michał Gołaś zajął w wyścigu 62. miejsce.

W innych klasyfikacjach zwyciężyli: w punktowej - Cavendish (dzięki sukcesowi w Brescii wyprzedził Nibalego), w górskiej - Włoch Stefano Pirazzi, natomiast w drużynowej - ekipa Sky.