Odcinkiem na torze w Mikołajkach rozpocznie się dziś PZM 73. Rajd Polski! Zawody zaliczane są do mistrzostw świata i jak co roku na Mazury zjechali się najlepsi kierowcy globu.

Odcinkiem na torze w Mikołajkach rozpocznie się dziś PZM 73. Rajd Polski! Zawody zaliczane są do mistrzostw świata i jak co roku na Mazury zjechali się najlepsi kierowcy globu.
Garaż zespołu D-Mack w parku serwisowym w Mikołajkach przed 73. Rajdem Polski w Mikołajkach /Tomasz Waszczuk /PAP

Sebastien Ogier, Andreas Mikkelsen, Jari-Matti Latvala, Dani Sordo, Mads Oestberg - długo można by wymieniać kierowców z czołówki WRC, którzy przyjechali do Mikołajek. Lista zgłoszeń liczy w sumie 67 załóg. Zawodnicy zgodnie powtarzają, że Rajd Polski jest jednym z ich ulubionych rajdów.

Rajd Polski to impreza, której co roku nie mogę się doczekać. Prędkości tam osiągane są porównywalne z tymi osiąganymi w Finlandii - to pasuje do mojego stylu jazdy. Mam tylko dobre wspomnienia z Polski - odnosiliśmy tam sukcesy podczas ostatnich dwóch edycji - mówi przed startem aktualny mistrz świata Sebastien Ogier.

Ogier w 2014 i 2015 roku był na mazurskich szutrach niepokonany. Francuz, który lubi szybkie trasy czuje się w Polsce jak ryba w wodzie - kierowcy średnio podróżowali po odcinkach specjalnych z prędkością 121,4 km/h! Tylko jeden rajd - Rajd Finlandii jest szybszy. 

Na Mazurach będziecie mogli też dopingować oczywiście polskie załogi - pojawi się ich 6. O jak najlepszy wynik w kategorii WRC 2 powalczy m.in. Kajetan Kajetanowcz, dla którego będzie to debiut w mistrzostwach świata.

Czeka nas zatem wymagające wyzwanie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować i nastawić, zwłaszcza że nie rywalizowałem w tym rajdzie od trzech lat. W klasie mamy aż 25 konkurentów, ale wcale mnie to nie martwi, a wręcz cieszy, bo duża konkurencja czyni nasz debiut w mistrzostwach świata jeszcze bardziej ekscytującym. Fajnie będzie porównać się do najszybszych kierowców świata - mówi jeżdżący w barwach RMF FM aktualny mistrz Europy.

Oprócz niego w Mikołajkach zobaczymy jeszcze m.in. Huberta Ptaszka, Łukasza Pieniążka czy Jarosława Kołtuna.

PZM 73. Rajd Polski rozpocznie się w czwartkowy poranek 30 czerwca od liczącego 3,38 km odcinka testowego Lubiewo. Na godz. 16.00 przewidziany jest uroczysty start imprezy w centrum Mikołajek, a o godz.19.08 rusza pierwszy przejazd próby Mikołajki Arena. Walka o zwycięstwo rozegra się w piątek, sobotę i niedzielę. W sumie załogi mają do pokonania 21 odcinków specjalnych o łącznej długości 306,19 km.  


(j.)