Fantastyczny mecz polskich piłkarzy ręcznych! Biało-czerwoni wręcz znokautowali Brazylijczyków 33:23 (do pierwszej połowy 13:11). Nasi szczypiorniści jednak już wcześniej zapewnili sobie awans do drugiej rundy turnieju. Wszystko dzięki porażce Tunezji z Hiszpanią 30:36 (14:17).

Brazylia, dziewiąty zespół poprzedniego championatu była rywalem Polaków w ich trzecim pojedynku w grupie B mistrzostw świata piłkarzy ręcznych w Egipcie. Biało-czerwoni pokonali swoich przeciwników w fantastycznym stylu 33:23. 

Polacy prowadzili już po pierwszej połowie z wynikiem 13-11. Niezwykle dobrą formę prezentował dziś na boisku bramkarz biało-czerwonych Adam Morawski. 

Spustoszenie w szeregach rywali siali przede wszystkim Szymon Sićko i bezbłędny egzekutor rzutów karnych Arkadiusz Moryto, który został uznany MVP dwóch poprzednich pojedynków Polaków (z Tunezją 30:28 i Hiszpanią 26:27). Obaj zdobyli po sześć goli. O jedno trafienie mniej zaliczył Maciej Gębala, a z czterema na koncie zakończył Maciej Majdziński.

Transmisja tylko w internecie

Ostatniego spotkania Polaków w grupie B nie można oglądać w telewizji. 

Przygotowana została specjalna transmisja na kanale "IHF - Competitions" na  portalu youtube.com

Poniżej możecie zobaczyć składy na mecz Polska-Brazylia.

Polska: Adam Morawski, Piotr Wyszomirski - Michał Olejniczak 2, Przemysław Krajewski 2, Patryk Walczak 2, Szymon Sićko 6, Maciej Majdziński 4, Jan Czuwara 1, Maciej Pilitowski, Arkadiusz Moryto 6, Michał Daszek 1, Maciej Gębala 5, Rafał Przybylski 1, Dawid Dawydzik 1, Tomasz Gębala 2, Piotr Chrapkowski.

Brazylia: Maik Santos, Rangel da Rosa - Henrique Teixeira 1, Joao Silva, Guilherme Torriani 2, Jose Toledo 3, Rogerio Moraes 2, Fabio Chiuffa 3, Vinicius Teixeira 2, Arthur Patrianova 1, Leonardo Dutra, Jose Luciano 2, Thiago Ponciano, Haniel Langaro 4, Rudolph Hackbarth, Gustavo Rodriguas 3.


Dotychczas z Brazylią polski zespół rozegrał osiem spotkań. Ich bilans był korzystny dla Polski: pięć zwycięstw i trzy porażki. W tym ostatnia (24:28) miała miejsce podczas mistrzostw świata w 2017 roku we francuskim Nantes. W tamtym spotkaniu wystąpił Sławomir Szmal, obecnie asystent trenera Patryka Rombla.

Cytat

Brazylijczycy to zespół, który ugruntował swoją pozycję w światowym szczypiorniaku. Z Hiszpanią zaskoczyli na duży plus, gdyż mało kto spodziewał się, że urwą punkt. Remis z Tunezją nie był dla mnie dużym zaskoczeniem, ponieważ wicemistrzowie Afryki też potrafią grać. Pozycja Brazylijczyków z mistrzostw świata 2019 nie jest przypadkowa. To będzie dla nas kolejny trudny mecz. Naszą silną stroną powinna być obrona. W ataku musimy wyeliminować proste błędy, aby nie tracić łatwych bramek
powiedział przed spotkaniem trener biało-czerwonych, Patryk Rombel

Brazylijczycy byli w dość trudnej sytuacji kadrowej, gdyż z powodu wykrycia u zawodników Covid-19, aż siedmiu z nich nie mogło przylecieć do Egiptu. Koronawirusa wykryto m.in. u gracza Barcelony Thiagusa Petrusa i u selekcjonera Marcusa Ricardo de Oliveiry. 

Polacy już awansowali

Polska już awansowała do drugiej rundy mistrzostw świata piłkarzy ręcznych w Egipcie. Wszystko dzięki porażce Tunezji z Hiszpanią 30:36 (14:17) w pierwszym wtorkowym meczu grupy B. 

W piątkowej pierwszej kolejce zmagań w grupie B, która swoje mecze rozgrywa w New Capital Sports Hall w Wedian, około 50 km od Kairu, Hiszpanie zaliczyli wpadkę i tylko zremisowali z Brazylią 29:29, a biało-czerwoni pokonali Tunezję 30:28. Dwa dni później zespół z Ameryki Płd. w ostatniej chwili uratował remis w starciu z wicemistrzem Afryki 32:32, a biało-czerwoni minimalnie ulegli mistrzom Europy 26:27. 

Do drugiej fazy turnieju (main round - runda główna) awansują po trzy najlepsze zespoły z każdej z ośmiu grup z zaliczeniem pojedynków między nimi. Dlatego rezultat spotkania podopiecznych trenera Patryka Rombla z Brazylijczykami, którzy także grają dalej, będzie się liczył w dalszej części turnieju.


Terminarz meczów Polaków na mistrzostwach świata w piłce ręcznej 2021:

21 stycznia:
Polska - Urugwaj (godz. 15:30)

23 stycznia:
Polska - Węgry (godz. 18:00)

25 stycznia:
Polska - Niemcy (godz. 20:30)

Składy grup w drugiej fazie MŚ (main round - runda główna):

  • Grupa I - Polska, Hiszpania, Brazylia, Niemcy, Węgry, Urugwaj
  • Grupa II - Chorwacja, Japonia, Katar, Dania, Argentyna, Bahrajn
  • Grupa III - Francja, Norwegia, Szwajcaria, Portugalia, Islandia, Algieria
  • Grupa IV - Szwecja, Egipt, Macedonia Płn. Rosja, Słowenia, Białoruś

W tegorocznych MŚ po raz pierwszy występują 32 zespoły. Z każdej z ośmiu grup do drugiej rundy awansują po trzy drużyny. W ten sposób powstaną cztery grupy po sześć ekip, z których po dwie najlepsze zagrają w ćwierćfinale. 

Finał zaplanowano na 31 stycznia w Kairze. Mecze odbywają się bez publiczności.