Piłkarz Luka Modric oraz dyskobolka Sandra Perkovic zostali sportowcami 2018 roku w Chorwacji w plebiscycie dziennika "Sportske novosti". Drużyną roku została reprezentacja piłkarzy, która w mistrzostwach świata w Rosji zdobyła srebrny medal.

Oprócz sukcesu na mundialu w Rosji Modric triumfował również z Realem Madryt w Lidze Mistrzów. Wcześniej wygrał dwa prestiżowe plebiscyty - FIFA i magazynu "France Football".

Perkovic w tym roku po raz piąty z rzędu została mistrzynią Europy w rzucie dyskiem.


Modric ma też na koncie Złotą Piłkę

Nie jest to jedyne wyróżnienie, z którego w tym roku cieszył się Modric. Na początku grudnia piłkarz otrzymał Złotą Piłkę.

33-letni Luka Modric, pierwszy w historii Chorwat ze Złotą Piłką, był kapitanem swojej reprezentacji narodowej podczas mundialu w Rosji. Zespół z Bałkanów dość niespodziewanie dotarł do finału. W meczu o tytuł przegrał z Francją 2:4.

Ronaldo i Messi zwyciężyli w plebiscycie po pięć razy od 2008 roku. Na ogłoszonej w październiku tegorocznej liście 30 finalistów nie znalazł się żaden Polak.

W głosowaniu na najlepszego piłkarza roku wzięło udział 180 dziennikarzy sportowych.

"France Football" przyznaje Złotą Piłkę od 1956 roku. W latach 2010-15 magazyn i Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wyróżniały wspólnie jednego zawodnika Złotą Piłką FIFA. Od 2016 roku plebiscyty na najlepszych piłkarzy znów prowadzone są oddzielnie.

Opracowanie: