Austriak Thomas Morgenstern wygrał konkurs letniej Grand Prix w skokach w szwajcarskim Einsiedeln i został samodzielnym liderem w klasyfikacji generalnej. Adam Małysz zajął drugie miejsce.

Morgenstern oddał skoki na odległość 104 i 114,5 m i zapewnił sobie zwycięstwo w konkursie z notą 248,3 m. Małysz zajął drugie miejsce, otrzymując notę 244,6 pkt za skoki 105,5 i 111,5 m. Na trzeciej pozycji uplasował się Słoweniec Jernej Damian - 244,5 pkt

(108,5/109).

W pierwszej serii Morgenstern uzyskał 104 m i zajmował w konkursie 13. miejsce. Liderem był jego rodak Gregor Schlierenzauer który oddał skok na odległość 109,5 m. Na drugiej

pozycji był Damian - 108,5 m, na trzeciej Szwajcar Andreas Kuettel - 107 m.

W serii finałowej, do której oprócz Małysza awansowali także Maciej Kot i Kamil Stoch, Morgenstern znokautował rywali. Wylądował na 114,5 m i awansował na pozycję lidera. Żaden ze skaczących po nim zawodników nie zdołał go już pokonać. Drugą odległość serii finałowej - 111,5 m miał Małysz i dzięki temu zajął drugie miejsce.

Tuż za podium uplasowali się Szwajcarzy Simon Ammann i Andreas Kuettel.

Lider po 1. serii Gregor Schlierenzauer w drugiej uzyskał 108,5 m i ostatecznie został sklasyfikowany na 6. miejscu. Kamil Stoch zajął 19. pozycję, Maciej Kot był 24.

W klasyfikacji generalnej letniej Grand Prix liderem jest Morgenstern - 320 pkt, drugi jest Małysz - 300 pkt, a trzeci Schlierenzauer - 236 pkt.

Dwa następne konkursy letniej GP odbędą się w dniach 24-25 sierpnia w Zakopanem.