Robert Kubica wciąż spisuje się doskonale w rywalizacji rajdowej. Polak zasiadający w Citroenie C4 WRC wygrał wszystkie cztery odcinki specjalne pierwszego dnia 58. Rallye du Var. Dzięki temu zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej ostatniej rundy eliminacji mistrzostw Francji.

Polski kierowca wyprzedza o 1.25,0 sekundy swojego najgroźniejszego rywala - Belga Freddy'ego Loixa (Peugeot 307 WRC). Trzecie miejsce z 2.04,2 straty zajmuje Francuz Robert Cedric (Peugeot 207 S2000). Dopiero czwarty jest młodszy od Kubicy o dwa lata Francuz Julien Maurin. Jego atutem miał być najnowszy model Forda Fiesty WRC, podczas gdy samochód Polaka jest w specyfikacji z 2008 roku.

28-letni Kubica prowadził od początku pierwszego dnia rajdu. Szczególnie dobrze pokonał jednak ostatni odcinek specjalny. Liczący 21 kilometrów fragment trasy przejechał o prawie 40 sekund szybciej od Loixa.

W sumie na 734-kilometrowej trasie wyścigu czeka na kierowców dwanaście OS-ów o łącznej długości 240 kilometrów. Do rajdu zgłosiło się 178 załóg, w tym 70 w mistrzostwach Francji. Pozostałe będą rywalizowały m.in. w mistrzostwach juniorów i Trophee Michelin.

Zwycięstwo Kubicy we Włoszech

Robert Kubica od kilku tygodni z powodzeniem startuje w różnych imprezach rajdowych niższej rangi. Jedyny dotychczas Polak występujący w Formule 1 przyjechał do Francji po zwycięstwie we włoskim Rally di Como. Nie dał w nim szans swoim rywalom, a drugi na mecie kierowca stracił do niego ponad 30 sekund.

Występ we Włoszech miał być dla niego przetarciem przed najpoważniejszym dotąd dla niego sprawdzianem - Rallye du Var.