Na nowych strojach polskiej reprezentacji, które zaprezentowano wczoraj, w miejscu godła narodowego jest odświeżone niedawno logo PZPN. Związek postawił na nowoczesność kosztem tradycji.

Godło państwa jest obecnie na koszulkach zaledwie sześciu europejskich drużyn. W tym gronie są między innymi Słowacja, Czechy, czy Białoruś.

Logo federacji posiada na piłkarskich strojach aż 37 państw zrzeszonych w UEFA. Na takie rozwiązanie zdecydowała się także Brazylia. PZPN broni swojej decyzji i powołuje się na wyniki badań, które wskazują, że wprowadzony w kwietniu logotyp związku jest dobrze odbierany przez większość kibiców. Nie prowadzono jednak badań na temat usunięcia z koszulek godła państwowego.Nie mogliśmy prowadzić takich testów ze względu na zapisy umowy handlowej z firmą Nike - powiedziała rzecznik związku Agnieszka Olejkowska, z którą rozmawiał dziennikarz RMF FM Patryk Serwański.

PZPN ograniczył się jedynie do "wywiadu środowiskowego". Sprawdzono, jak zmieniały się odczucia fanów i opinii publicznej w państwach, które we wcześniejszych latach zdecydowały się na podobne rozwiązanie. Piłkarska centrala nie wyklucza przeprowadzenia w najbliższym czasie badań, które pomogą ocenić stosunek kibiców do nowych strojów. Na razie jest zbyt wcześnie na takie badania. Musimy poczekać, aż sytuacja się uspokoi. Badanie przeprowadzone teraz mogłyby nie być wiarygodne - mówi Olejkowska.

Jednak nawet, jeśli kibice chcieliby powrotu orzełka na koszulki, będzie to możliwe dopiero za dwa lata. Ten strój będzie obowiązywał przez dwa lata i nie ulegnie zmianie - to wynika z uwarunkowań technologiczno-produkcyjnych. Proszę pamiętać, że w skład tej kolekcji wchodzą stroje meczowe, treningowe i lajfstajlowe. Oprócz narodowej reprezentacji w tych samych strojach zagrają drużyny młodzieżowe, reprezentacje kobiet i tak dalej - ucina spekulacje rzeczniczka związku.

W PZPN-ie przyznają, że obawiali się reakcji fanów na nową wersję strojów, ale po wielogodzinnych dyskusjach postanowili spróbować. Nowe stroje wpisują się w politykę związku, ale straciły swój historyczny walor. Orzełek był bowiem ważnym elementem piłkarskich strojów od początku istnienia narodowej reprezentacji, a "gra z orzełkiem na piersi" była marzeniem tysięcy piłkarzy w ciągu minionych 90 lat. Co prawda, zdarzały się już mecze towarzyskie, podczas których drużyna narodowa gra z logo PZPN (w latach 90-tych, ale wtedy inspirowane godłem logo związku zawierało orła), ale jeszcze nigdy tego narodowego symbolu nie zabrakło na polskich strojach podczas dużej piłkarskiej imprezy.

Zobacz dokładny opis nowego stroju polskich piłkarzy