Legenda skoków narciarskich Janne Ahonen wraca do rywalizacji. 44-latek weźmie udział w styczniu w mistrzostwach Finlandii.

Swoją decyzję Ahonen potwierdził w czasie transmisji fińskiej telewizji z zawodów Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen.

Cóż, to nie jest moje postanowienie noworoczne, ale potwierdzam. Rejestracja została już zakończona i nie można jej anulować, więc wystąpię w zawodach. Mistrzostwa Finlandii są za dwa tygodnie - powiedział skoczek.

Ahonen w żadnym momencie nie ogłosił oficjalnie końca swojej kariery, a ten powrót będzie jego trzecim. Po raz pierwszy karierę zakończył w 2008 roku, po czym wrócił w sezonie 2009/2010. Zakończył ją ponownie w 2011 roku, potem znowu wrócił i przerwał skakanie w 2013.

Ahonen w sylwestra nawet oddał skok ze skoczni w Lahti. Wylądował w okolicach 127 metra.

Legenda skoków narciarskich

Ahonen to jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii. Dwa razy był srebrnym medalistą olimpijskim, 10 razy stawał na podium mistrzostw świata, zdobył siedem medali mistrzostw świata w lotach, dwa razy triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i zwyciężył 36. konkursów z tego cyklu.

W swojej karierze 108 razy stawał na podium zawodów PŚ, co jest rekordem tego cyklu. Jako jedyny skoczek wygrał 5 edycji Turnieju Czterech Skoczni.