Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie ostatecznie wykluczył Metalist Charków i Fenerbahce Stambuł z udziału w europejskich pucharach piłkarskich. Oba kluby zostały już wcześniej zawieszone przez UEFA, ale postanowiły się odwołać. CAS podtrzymał jednak decyzję Europejskiej Unii Piłkarskiej. Od jego werdyktu nie ma już odwołania.

EFA odsunęła z powodu korupcji i ustawiania wyników meczów ligowych Fenerbahce na dwa lata. Później zredukowała karę o połowę.

Z podobnego powodu został odsunięty Metalist Charków. W ukraińskim klubie oskarżony o taki proceder został były dyrektor sportowy Jewgienij Krasnikow. Niedawno CAS utrzymał jego pięcioletnią dyskwalifikację. Wcześniej karę na Krasnikowa nałożyła Ukraińska Federacja Piłkarska. Według uzasadnienia wyroku, w kwietniu 2008 roku pomógł on wpłynąć na rezultat ligowego spotkania z Karpatami Lwów (4:0).

Klub z Charkowa miał rywalizować w 4. rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów z Schalke 04 Gelsenkirchen. UEFA zdecydowała, że zostanie zastąpiony przez PAOK Saloniki, który przegrał z Metalistem w poprzedniej rundzie. Grecy we wtorek zostali przez niemiecki zespół wyeliminowani.

Fenerbahce z kolei zostało dopuszczone do kwalifikacji. W 4. rundzie przegrało w dwumeczu z Arsenalem Londyn z Wojciechem Szczęsnym na bramce, ale miał prawo gry w Lidze Europejskiej. Po decyzji CAS wiadomo, że w europejskich rozgrywkach nie wystąpi. Jeszcze nie wiadomo kto zajmie ich miejsce.