​Aż w czterech z ośmiu półfinałów baraży o awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy odbyła się dogrywka, a w trzech do wyłonienia zwycięzcy konieczne były rzuty karne. W walce o miejsce w turnieju finałowym są jeszcze piłkarze m.in. Islandii, Słowacji, Serbii.

90 minut nie wystarczyło m.in. drużynom Bośni i Hercegowiny i Irlandii Północnej oraz Słowacji i Irlandii w Bratysławie. W Sarajewie było 1:1, a w Bratysławie gole nie padły. W rzutach karnych lepsze okazały się ekipy Słowacji i Irlandii Płn.

Słowacja została osłabiona kilka godzin przed rozpoczęciem meczu. Wówczas poinformowano, że pozytywny wynik badania na koronawirusa miał obrońca Interu Mediolan Milan Skriniar.

Zwycięzcy zmierzą się 12 listopada w finale barażu, który wyłoni ostatniego rywala Polski w grupie E mistrzostw Starego Kontynentu. Zagrają w niej także Hiszpania i Szwecja.

Dogrywki konieczne były także w spotkaniach Norwegii z Serbią (po 90 minutach 1:1) i Szkocji z Izraelem (0:0). W Oslo ostatecznie goście zwyciężyli 2:1, a to oznacza, że w ME zabraknie gwiazdy Borussii Dortmund, strzelającego wiele bramek Erlinga Haalanda. Z kolei w Glasgow o zwycięstwie gospodarzy przesądziły dopiero rzuty karne (5-3).

Baraże miały zostać pierwotnie rozegrane w marcu, natomiast turniej finałowy planowany był na czerwiec i lipiec 2020 roku. Z powodu pandemii koronawirusa i wstrzymania niemal wszystkich rozgrywek sportowych terminarz trzeba było zmienić. Walka o miano najlepszej drużyny na Starym Kontynencie ma się odbyć 11 czerwca - 11 lipca 2021.

Wyniki i program baraży o awans na mistrzostwa Europy 2021:

półfinały

czwartek, 8 października

ścieżka A

Bułgaria - Węgry                      1:3 (0:1)

Islandia - Rumunia                    2:1 (2:0)

ścieżka B

Bośnia i Hercegowina - Irlandia Płn.  1:1 po dogr., (1:0, 1:1), karne 3-4

Słowacja - Irlandia                   0:0 po dogr., karne 4-2

ścieżka C

Norwegia - Serbia                     1:2 po dogr. (0:0, 1:1)

Szkocja - Izrael                      0:0 po dogr., karne 5-3

ścieżka D

Gruzja - Białoruś                     1:0 (1:0)

Macedonia Płn. - Kosowo               2:1 (2:1)

finały

czwartek, 12 listopada

ścieżka A

Węgry - Islandia

ścieżka B

Irlandia Płn. - Słowacja

ścieżka C

Serbia - Szkocja

ścieżka D

Gruzja - Macedonia Płn.