„Zbrodnia i kara. Z powodu zbrodni Rosjan, których nie potrafimy zrozumieć” to tytuł najnowszego spektaklu wrocławskiego Teatru Polskiego w Podziemiu. Przedstawienie powstało na podstawie materiałów dokumentujących zbrodnie rosyjskie w Ukrainie. Premiera 16 czerwca.

Scenariusz spektaklu w reżyserii Jakuba Skrzywanka powstał na podstawie materiałów dokumentujących zbrodnie rosyjskie, które zebrali ukraińscy dziennikarze, a w szczególności członkowie kolektywu "Slidstvo".

Twórcy spektaklu rozwijają idee rekonstrukcji teatralnej, poprzez którą - jak wskazują - "starają się odpowiedzieć na najważniejsze dziś pytania: jak wiele musimy jeszcze zobaczyć? jakiego rodzaju bodźce otrzymać? co się musi stać, żebyśmy, jako społeczność międzynarodowa, przestali akceptować bezkarność sprawców tych i innych dziejących się na świecie zbrodni?".

W przedstawieniu wykorzystano też fragment "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego.

Premiera przedstawienia odbędzie się 16 czerwca w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia. Spektakl powstaje w koprodukcji z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego oraz Wrocławskim Teatrem Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Przedstawienie zawiera drastyczne sceny przemocy, również na tle seksualnym