Jeep Willys MB z 1942 r., Chevrolet Corvette z 1978 r., Cadillac Deville z 1979 r., czy Ford Mustang z 1964 r. - to tylko niektóre z zabytkowych aut amerykańskich prezentowanych podczas rozpoczynającej się w piątek we Wrocławiu imprezy American Cars Manii.

Zlot zabytkowych pojazdów amerykańskich, to - jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia, które odbędzie się na Tarczyński Arena Wrocław - największa tego typu impreza w Polsce. Przyjadą setki  właścicieli pojazdów, produkowanych od 1908 r. do lat współczesnych, z Polski i Europy. 

Dominować będą auta z lat 60. i 70. XX w.

Takich aut jak w latach 60. czy 70. się już nie robi. Tamte czasy, i niestety niewielka świadomość na temat zagrożeń ekologicznych, pozwalały na tworzenie potężnych silników, pożerających benzynę jak szalone. Amerykańska motoryzacja nie tylko w świadomości miłośników, tzw. petrolheadów, ma specyficzną, romantyczą duszę - powiedział Mariusz Wypychowski, jeden z organizatorów zlotu. 

Miłośnicy motoryzacji będą mogli zobaczyć we Wrocławiu takie auta jak m.in.: jeep willys MB z 1942 r., chevrolet corvette z 1978 r., cadillac deville z 1979 r., ford mustang z 1964 r., mercury cyclone GT z 1970 r., dodge challenger z 1970 r., pontiac boneville z 1967 r., cadillac fleetwood z 1989 r. czy ford GT 40 z 1966 r. 

Oprócz wystawy unikatowych pojazdów organizatorzy imprezy przygotowali również szereg innych atrakcji. Odbędą się m.in. konkurs na najmocniejszy pojazd zlotu, wystawa aut policyjnych i wojskowych, czy konkurs "palenia gumy". 

Podczas zlotu obędzie się też akcja charytatywna na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Zaplanowano również finał licytacji żółto-niebieskiej wołgi, z której dochód zostanie przeznaczony na zakupu artykułów pierwszej potrzeby dla ukraińskich żołnierzy.

IX edycja American Cars Manii odbędzie się w dniach 24-26 czerwca na wrocławskim stadionie - Tarczyński Arena Wrocław.