​Ponad 60 filmów oraz blisko 20 wydarzeń towarzyszących znalazło się w programie Ukraina! 8. Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 18-24 października w Warszawie. "Celem naszego festiwalu było zawsze pokazywanie i promowanie współczesnego kina ukraińskiego i jego twórców" - powiedziała dyrektorka wydarzenia Beata Biedrońska-Lach.

Jak podkreśliła dyrektorka Ukraina! Festiwalu Filmowego Beata Biedrońska-Lach, organizowane od 2016 r. wydarzenie stało się gestem solidarności z narodem ukraińskim, który walczy z rosyjskim agresorem. 

Festiwal 2022 był szczególny, ciepły wzruszający i pełen emocji. Pomimo problemów przyjechali do nas twórcy z Ukrainy. Po filmach odbyły się bardzo emocjonalne spotkania, pełne wzruszeń i łez, z polskimi i ukraińskimi widzami, którzy opowiadali, jak musieli opuścić swój kraj i uciekać do Polski. Jest 2023 rok i wojna w Ukrainie trwa. Część twórców wciąż walczy, część wyjechała z Ukrainy. Ze względu na brak dofinasowania powstaje mniej nowych produkcji. Dlatego obawialiśmy się, że nie uda nam się stworzyć programu filmowego składającego się z nowych produkcji, co było zawsze celem naszego festiwalu: pokazywanie i promowanie współczesnego kina ukraińskiego i jego twórców. Nasze obawy na szczęście nie potwierdziły się" - powiedziała Beata Biedrońska-Lach.

W programie 8. odsłony przeglądu znalazło się ponad 60 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich metraży, a także blisko 20 wydarzeń towarzyszących, w tym wystawy fotografii, debaty, spektakle, warsztaty dla dzieci i koncert. 

Odbędą się również spotkanie branżowe dla filmowców: panel dla ukraińskich aktorów z polskimi reżyserami castingu, spotkanie twórczyń polskich i ukraińskich pt. "Kobiety filmu" oraz masterclassy - mistrzowskie kursy reżyserii i scenariopisarstwa, prowadzone przez wybitnych ukraińskich twórców. Zaprosiliśmy prawie 50 gości z Ukrainy i Polski, którzy wezmą udział w spotkaniach po filmach, w tym Irma Vitowska, Segiej Bukowski, Achtem Seltablajew, Antoniu Lukich oraz z Polski: Agata Buzek, Maciek Hamela, Karina Będkowska - poinformowała dyrektorka festiwalu.

"Różne oblicza Ukrainy"

Zależy nam, aby pokazać filmy fabularne, które nie zdążyły mieć premiery w 2022 r., jak film historyczny "Dovbush" Ołesia Sanina - który miał premierę w Ukrainie w sierpniu tego roku, a w Polsce będzie mieć premierę w przyszłym roku - czy komedia kulinarna "Smak wolności", reż. Alexandr Berezan, która będzie mieć premierę w Ukrainie dopiero w marcu 2024 r. Filmy fabularne pokazują Ukrainę jeszcze sprzed pełnoskalowej wojny - mówi dyrektorka festiwalu. 

Pokazują bohaterów borykających się z problemami samotności, rozstania i dorastania, jak "Królowie rapu", reż. Myroslav Latyk, czy "Moje myśli są ciche" i "Luksemburg, Luksemburg" Antoniu Lukicha. Część filmów fabularnych nawiązuje do lat 90. ubiegłego stulecia w Ukrainie, jak znany już w Polsce film "Do You Love Me?", reż. Tonya Noyabrova, "Kamień. Papier. Granat", reż. Iryna Tsilyk, czy film zamknięcia, kryminał kręcony kamerą wideo "La Palisiada", reż. Philip Sotnychenko. Ale nie zabraknie filmów przypominających, że agresja Rosji na Ukrainę trwa od 2014 r., jak dramat wojenny "Myrnyj-21", reż. Akhtem Seitablayev, o straży granicznej w Ługańsku - stwierdziła Biedrońska-Lach.

Konkurs główny w kategorii filmu fabularnego i dokumentalnego

"W ramach konkursu zostanie pokazanych 13 fabuł i 11 dokumentów. W skład jury wejdą: Joanna Kos-Krauze (reżyserka), Jowita Budnik (aktorka), Oleksandr Pozdnyakov. Natomiast w jury filmu dokumentalnego zasiądą Natalia Koryncka-Gruz (scenarzystka, reżyserka), Sergey Bukvsky (reżyser), Jakub Majmurek (krytyk filmowy). Na efekt musimy poczekać do ostatniego dnia festiwalu" - wskazała Biedrońska-Lach.
Natomiast po raz trzeci odbędzie się konkurs na najlepszy film krótkometrażowy. "Konkurs był otwarty zarówno dla produkcji ukraińskich, polskich, jak i innych państw, pod warunkiem że miały one jakieś związki z Ukrainą, np. przez tematykę, miejsce realizacji lub udział ukraińskich aktorów czy twórców.

Zgłoszonych zostało 200 filmów. To wyraźnie pokazuje ogromne zainteresowanie naszym konkursem. Spośród tych zgłoszeń wybraliśmy 22 filmy, które zostaną pokazane na festiwalu i oceniane przez jury. Nasz festiwal jest prawdziwie międzynarodowy. 

Filmy pochodzą nie tylko z Polski i Ukrainy, ale również z innych krajów. Ważne jest, że łączy je jakiś związek z Ukrainą, co może dotyczyć tematyki, miejsca realizacji lub udziału ukraińskich twórców - wyjaśniła dyrektorka festiwalu.

Ukraina! 8. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 18-24 października w Kinotece, kinie Amondo i w Centrum Kultury Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie oraz od 27 października do 12 listopada w formule on-line. 

W październiku, listopadzie i grudniu wydarzenie zawita także do innych polskich miast, m.in. Wrocławia, Krakowa, Poznania, Opola, Gdańska, Gliwic, Płocka i Gorzowa Wielkopolskiego.