Nowy punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy działa w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie. Zastąpił stanowisko, które zostało zamknięte w Pałacu Kultury.

Nasz dziennikarz Michał Dobrołowicz rozmawiał z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim o tym, gdzie najszybciej przyjeżdżający do Polski ukraińscy uchodźcy dostaną pomoc.

Jeśli na ulicy zaczepi nas obywatel Ukrainy i będzie pytać o to, gdzie się kierować, warto wskazać mu najbliższy urząd dzielnicy. Organizujemy osiemnaście punktów w każdym urzędzie dzielnicy, gdzie można uzyskać informacje. Można też dzwonić na infolinię. Polecam strony internetowe, na przykład ochotnicy.waw.pl, gdzie można się zgłaszać z ofertą pomocy - tłumaczy Rafał Trzaskowski. Na stronach internetowych informujemy także po rosyjsku i ukraińsku - dodaje.

"Najpierw informacja, potem ewentualnie punkt czasowego pobytu"

Najpierw warto odwiedzić punkt informacyjny, dowiedzieć się wszystkiego, następnie przybywać do punktów pobytu czasowego, które są zlokalizowane w Arenie Ursynów, hali Torwar czy hali Expo - precyzuje prezydent stolicy. Olbrzymia część informacji jest na stronach internetowych, można jej zasięgnąć telefonicznie - dodaje. 

W Warszawie przygotowanych jest - jak poinformował dzisiaj prezydent stolicy - nawet kilkadziesiąt tysięcy miejsc dla ukraińskich uchodźców. Są to zarówno punkty tymczasowe utworzone m.in. na Torwarze, ale też mieszkania u osób prywatnych, w siedzibach przedsiębiorców i w parafiach.

Według danych warszawskiego ratusza, przez stolicę w ostatnich dniach przewinęło się już blisko 100 tysięcy osób, z czego część na pewno zostanie na dłużejPrzygotowujemy kolejne miejsca noclegowe w naszych zasobach - zapowiedział Rafał Trzaskowski.

Opracowanie: