18-letni uczeń zaatakował nożem trzy osoby w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle pod Ostrołęką. Agresor został zatrzymany przez policję.

Do ataku doszło po godzinie 12:00.

Jeden z uczniów czasie lekcji zranił nożem trzy osoby. Chodzi o innych uczniów - dwóch chłopców i jedną dziewczynę. 

Mówimy tutaj o 18-letnim chłopcu, który został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala i dwóch osobach. 18-letnia dziewczyna została zabrana do szpitala karetką, a uczeń nie wymagała hospitalizacji - podkreślił Tomasz Żerański, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce. 

18-letni chłopak ma ranę ciętą szyi, 18-letnia uczennica ranę ciętą brzucha, a trzeci z poszkodowanych, który nie wymagał hospitalizacji, rany cięte przedramienia. 

Najmniej poszkodowany chłopak ma jeszcze dziś zostać przesłuchany. 

Na pewno będą przesłuchiwani pozostali uczniowie - w jakiej kolejności, ilu się uda ich przesłuchać - trudno mi powiedzieć. Przesłuchana została już pani, która prowadziła zajęcia - przekazała Elżbieta Łukasiewicz z prokuratury okręgowej w Ostrołęce.

Pozostali uczniowie są pod opieką policyjnego psychologa. 

Dodatkowe siły skierowano do poszukiwań napastnika. Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że napastnik został zatrzymany w trakcie policyjnej obławy w rejonie stadionu sportowego, gdy usiłował popełnić samobójstwo. 

Lekcje odwołane

Miejscowe władze chcą zapewnić opiekę psychologicznej dla uczniow szkoły. Mowa tu o ponad 200 osobach, dla ktorych dzisiejsze wydarzenia są z pewnoscia traumatycznym przezyciem. 

W związku z tym podjęto decyzję o odwołaniu jutrzejszych lekcji. W piątek odbędą się rozmowy z psychologami zarówno uczniów jak i nauczycieli, którzy także nie mogą dojść do siebie po ataku nożownika. 

Wszyscy są bezpieczni. Służby, policja czuwają nad porządkiem publicznym na terenie gminy i powiatu - przekazał wojewoda mazowiecki Tomasz Bocheński.

Maska na twarzy, nóż w ręce

Z mieszkańcami Kadzidła o tragedii rozmawiała reporterka RMF FM Anna Zakrzewska. To po prostu jest szok. Co do tego słoniło? Jak to oceniać? Zaskoczenie wielkie - mówił o sprawie jeden z mieszkańców. Tragedia, niestety. Wszędzie to się może zdarzyć - ocenił drugi z mężczyzn. 

Portal eostroleka.pl rozmawiał ze świadkami ataku nożownika. Według uczniów do tragedii doszło w trakcie lekcji łączonej dwóch klas. Uczniowie siedzieli w kółku, mieli ze sobą rozmawiać. Chłopak wyszedł do łazienki, wrócił w masce, z nożem i dźgnął dwie osoby na oślep. To nie było zaplanowane, atakował na oślep - stwierdził jeden z obecnych na lekcji.

Zdaniem świadka uczniowie najpierw mieli myśleć, że są ofiarami jakiegoś żartu, ale gdy zobaczyli krew zorientowali się, że atak jest prawdziwy. Jeden z uczniów miał wyskoczyć przez okno sali lekcyjnej i pobiec na komisariat powiadomić o zdarzeniu policję. 

Podejrzanym o dokonanie ataku ma być Albert G., uczeń czwartej klasy. 

Komunikat MEiN

Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało w środę komunikat dotyczący ataku nożownika w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle i opublikowało go na platformie x (d. Twitter).

"W związku z atakiem nożownika w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w woj. mazowieckim Minister Edukacji i Nauki Krzysztof Szczucki polecił Mazowieckiej Kurator Oświaty zbadać szczegóły zdarzenia i zapewnić poszkodowanym wsparcie ze strony resortu edukacji" - napisano w komunikacie.

Jeśli ktoś w Twojej rodzinie krzywdzi Cię - bije lub obraża - zadzwoń.Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Działa przez całą dobę.
 800 120 002
[WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ TUTAJ

Specjaliści sa też dostępni na czacie na platformie 116.sos.pl Linia wsparcia dla osób dorosłych dostępna 24/7, bezpłatnie, anonimowo 116 123 href=" https://www.116sos.pl/">[WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ TUTAJ

***
Nachodzą cię myśli samobójcze? Wydaje Ci się, że znajdujesz się w sytuacji bez wyjścia? Pamiętaj, że są osoby, które chcą i mogą Ci pomóc. Dyżurują telefonicznie lub on-line:
116 123 - kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 70 2222 - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
Opracowanie: