Pokaz koni arabskich czystej krwi z hodowli w Polsce i nie tylko odbędzie się w weekend na sopockim Hipodromie. Organizowane po raz trzeci wydarzenie jest afiliowane przez Europejską Organizację Konia Arabskiego.

Jak zapowiadają organizatorzy będzie można zobaczyć konie, które są stworzone do pokazów, ale także wykorzystywane w sporcie, co nieczęsto zdarza się wśród koni tej rasy.

Pokaz odbędzie się w formule Breeders’ Show. To oznacza, że oprócz profesjonalnych sędziów, decyzja o zwycięstwie będzie należeć do hodowców i menadżerów stadnin. Co więcej, na koniec do sędziowania zapraszamy publiczność, która swoim aplauzem wybiera Najlepszego Konia Pokazu - opisuje Ward Bemong, pomysłodawca Sopot Arabian Horse Show.

Jest to rasa orientalna, a konie te są nadpobudliwe i temperamentne, co bardzo dobrze wygląda na pokazach. Mają też wyróżniające się smukłe pyski, dzięki czemu można je bardzo łatwo rozpoznać - mówi RMF FM Ania Czapiewska, miłośniczka jeździectwa konnego.

Konie będą podczas pokazu podzielone na grupy według płci i wieku, kolejno: klacze starsze i młodsze oraz młodsze i starsze ogiery. Organizatorzy zapowiedzieli specjalną konkurencję dla prezenterów-amatorów, za którą odpowiada ceniony i lubiany w Polsce nauczyciel pracy z końmi Bogdan Maślanka ze Stajni Primastella - mówi Marek Niziołek z Urzędu Miasta Sopotu.

Dla dzieci zostało przygotowane wydarzenie towarzyszące: konkurs skoków na zabawkowych koniach na kiju - Hobby Horse. Zapisy pod mailem: hobbyhorse.events@gmail.com

Pokaz hodowców Sopot Arabian Horse Show jest afiliowany przez Europejską Organizację Konia Arabskiego ECAHO.

autor: Stanisław Pawłowski