Na Żywiecczyźnie w weekend funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali ponad stu cudzoziemców, którzy próbowali nielegalnie przejechać ze Słowacji przez terytorium Polski. Takie informacje podał rzecznik śląskiego oddziału straży granicznej ppor. Szymon Mościcki.

Rzecznik podał, że pierwsza grupa została zatrzymana w piątek rano w Ciścu przez funkcjonariuszy z placówki w Bielsku-Białej. Było to 25 obywateli Syrii.

Przekroczyli granicę z Polską od strony słowackiej w busie na szwedzkich numerach rejestracyjnych. Samochód wraz z cudzoziemcami zepsuł się. Kierowca uciekł. Syryjczycy posiadali jedynie dokumenty potwierdzające pobyt obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji. W sobotę zostali przekazani stronie słowackiej w ramach tak zwanej readmisji uproszczonej - powiedział Mościcki.

Tego samego dnia w rejonie byłego przejścia granicznego w Zwardoniu funkcjonariusze z placówki w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali 21 obywateli Syrii - mężczyzn i jedną osobę nieletnią. Jechali w busie na niemieckich numerach rejestracyjnych. Kierowcą był 18-letni obywatel Niderlandów. Nielegalni migranci posiadali przy sobie dokumentny potwierdzające pobyt na Słowacji - poinformował ppor. Szymon Mościcki. W sobotę zostali przekazani stronie słowackiej. Kierowcę zatrzymano. Usłyszał zarzuty karne.

W sobotę funkcjonariusze z Sosnowca zatrzymali w Zwardoniu kolejnych 24 migrantów z Syrii - w tym trzy kobiety i sześcioro dzieci - którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Byli przewożeni autem dostawczym przez Polaka, który został zatrzymany. Usłyszał zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy. Obcokrajowcy zostali już przekazani Słowakom.

W poniedziałek bielscy funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali w Zwardoniu 51 migrantów - 50 obywateli Turcji oraz Gruzina, którzy próbowali nielegalnie przejechać do Polski. Dokonali nielegalnego przekroczenia granicy w busie prowadzonym przez Gruzina. Kierowca został zatrzymany. Wobec cudzoziemców trwają czynności służbowe - powiedział ppor. Mościcki.

Nagły wzrost zatrzymywanych migrantów

Od początku roku śląska straż graniczna zatrzymała 757 migrantów, którzy przekroczyli polską granicę wbrew przepisom od strony Słowacji. Z tej liczby ponad 600 stanowią cudzoziemcy zatrzymani od początku sierpnia.

Śląski oddział straży granicznej chroni granice polsko-czeską i polsko-słowacką na terenie województw śląskiego i opolskiego.

Tymczasowe kontrole wracają

Od północy w środę Polska wznowi tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podkreślił, że ta decyzja to odpowiedź na sytuację na tzw. szlaku bałkańskim, którego jedna z "odnóg" prowadzi przez Słowację.

Kamiński zaznaczył, że względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent. Część z tych cudzoziemców trafia do Polski, a dalej do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej.

Granicę lądową będzie można przekraczać tylko w 11 przejściach drogowych lub kolejowych. Dla obywateli państw UE i ich rodzin dostępnych będzie też 11 miejsc dla pieszych.