Woda przerwała wał przeciwpowodziowy na rzece Liswarta w Starokrzepicach w powiecie kłobuckim w Śląskiem. Po intensywnych opadach deszczu w regionie wzrósł poziom wody.

Strażacy uspokajają. Przerwany wał został uszczelniony. Wyrwa miała około 1,5 metra. Dodatkowo wał został podniesiony na długości 50 metrów. Miejsce, w którym woda przerwała wał znajduje się ok. 200 metrów od zabudowań. Na szczęście nikomu nic się nie stało. 

Jak powiedział RMF FM rzecznik straży pożarnej w Kłobucku, sytuacja w tej chwili jest opanowana i monitorowana. Poziom wody nieco opadł. 

Po ostatnich opadach deszczu w województwie śląskim alarm przeciwpowodziowy obowiązuje obecnie w gminie Mstów, a pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Częstochowy. 

Ponad 800 interwencji w związku z silnym wiatrem i podtopieniami

Ponad 800 razy interweniowali od wtorku strażacy w związku z silnym wiatrem i podtopieniami. Ponad 100 interwencji zanotowano natomiast między północą a godziną 6 w środę.

Państwowa Straż Pożarna podała, że we wtorek strażacy odnotowali 812 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopieniami budynków. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w województwach: pomorskim - 245, śląskim - 124, mazowieckim - 66 oraz warmińsko-mazurskim - 60.

Do kolejnych interwencji strażacy wyjeżdżali także po północy. 

W środę do godziny 6 strażacy odebrali 105 zgłoszeń w związku z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych. Najwięcej w województwach: warmińsko-mazurskim - 24, mazowieckim - 18 i małopolskim - 12.

NAJNOWSZE MAPY POGODOWE 

Dziś w niemal w całej Polsce obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h.

Alerty drugiego stopnia wydano dla północnej części województwa pomorskiego, gdzie spodziewany jest silny wiatr o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: