Mija 100 lat od wizyty rumuńskiej pary królewskiej w Polsce. Jednym z odwiedzonych przez nią miejsc był łańcucki zamek. By uczcić tę rocznicę, tamtejsze muzeum uruchomiło specjalną wystawę online. Film dokumentujący wizytę króla Ferdynanda I i jego małżonki Marii można też oglądać w czasie zwiedzania zamku.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., Rumunia stała się nie tylko państwem sąsiednim, ale także ważnym sojusznikiem. Wizyta rumuńskiej pary królewskiej była pierwszą oficjalną wizytą głowy państwa kraju ościennego. Łańcucki Zamek był jednym z miejsc, w którym zatrzymali się goście - wyjaśnia Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Wizyta rumuńskiej pary królewskiej w Polsce trwałą 6 dni. Możemy ją prześledzić dzięki wystawie online dostępnej tutaj. Jej elementem są m.in. archiwalne materiały filmowe i zdjęcia. 

Do 31 sierpnia w zamku można obejrzeć prezentację oryginalnego filmu z wizyty króla Ferdynanda I i jego małżonki w Łańcucie. Wystarczy mieć bilet wstępu do rezydencji.