Poznań gotów pomóc uchodźcom z Ukrainy - tak deklarują władze miasta. Wstępnie wytypowano lokalizację, w których osoby ze Wschodu będą mogły liczyć na pomoc.

Jak informuje reporter RMF MAXXX Przemek Wałczyński, poznańscy samorządowcy na polecenie wojewody rozpoczęli przegląd potencjalnych miejsc dla uchodźców. Wiadomo, że w Poznaniu w grę wchodzi m.in. ośrodek nad jeziorem Kierskim, czyli dawne miejsce szkoleń policjantów. Aktualnie trwają analizy co trzeba zrobić, aby niemłody już obiekt zaadaptować do takich potrzeb. 

Lokalizacją, która jest też brana pod uwagę jest budynek Hotelu Ikar. Urzędnicy podkreślają, że chcą, aby uchodźcy czuli się w Poznaniu jak najlepiej. Dotychczasowa społeczność ukraińska w stolicy Wielkopolski  jest całkiem liczna. Język ukraiński znaleźć można m.in. w stacjonarnych biletomatach na ulicach. Tę wersję językową ma też miejska strona poznan.pl

Przypomnijmy, że podczas wtorkowej sesji, poznańscy radni przyjęli stanowisko w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Słowa szczególnego wsparcia i solidarności skierowali do mieszkańców Charkowa, znajdującego się blisko granicy z Rosją, partnerskiego miasta Poznania.