Pierwszy w kraju autobus wodorowy wykorzystywany w komunikacji miejskiej zaczyna w piątek regularne kursy w Koninie (woj. wielkopolskie). W czwartek konińskiemu MZK przekazano pojazd Solaris Urbino 12 hydrogen.

Marta Przerwa z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie Sp. z o.o. (MZK) poinformowała, że pierwszy kurs autobusu wodorowego rozpoczął się w piątek po godz. 5 rano, na linii nr 56. Nowy pojazd przewoźnika będzie wykorzystywany także na czterech innych liniach.

Konin "otwiera dziś nowy rozdział"

Według założeń w dni powszednie autobus wodorowy ma pokonywać około 300 km dziennie, a w weekendy i święta około 200 km. Pojazd będzie tankowany na dedykowanej mobilnej stacji tankowania wodoru znajdującej się na terenie ZE PAK S.A. w Koninie.

Prezes MZK Konin Magdalena Przybyła zaznaczyła, że autobusy wyposażone w ogniwa wodorowe są przyszłością komunikacji miejskiej.

Z odwagą, ale i pełną świadomością odpowiedzialności rozpoczynamy "tu i teraz" to wodorowe przedsięwzięcie komunikacyjne, ponieważ na nasze doświadczenia czeka wielu operatorów i organizatorów publicznego transportu zbiorowego w Polsce - przyznała.

Wykorzystujące wodorowe ogniwo paliwowe autobusy firmy Solaris to pojazdy elektryczne, które zamiast energii zgromadzonej w bateriach, korzystają z elektryczności wytwarzanej z wodoru na pokładzie pojazdu.

Prezes Solaris Bus & Coach Javier Calleja podkreślił, że Konin "otwiera dziś nowy rozdział w komunikacji miejskiej w Polsce - supernowoczesnej komunikacji napędzanej wodorem".

"Teraz to my pokazujemy trend"

Prezydent Konina Piotr Korytkowski zaznaczył, że kilka lat temu mówienie o wykorzystaniu wodoru w gospodarce czy transporcie publicznym niejednokrotnie wywoływało uśmiech na twarzach sceptyków.

Teraz to my pokazujemy trend, w jakim pójdzie komunikacja publiczna. Wybraliśmy dobrą ścieżkę i tą ścieżką będziemy dalej podążali - zapewnił.

Cytat

Gospodarka wodorowa jest zaznaczona w strategii rozwoju województwa wielkopolskiego, ba, w Polsce mamy przyjęty w styczniu tego roku dokument związany z Polską Strategią Wodorową. Szczycę się, jestem z tego dumny, że my jako miasto inicjujemy transport publiczny oparty o wodór, który jest transportem ekologicznym, cichym i oczyszczającym powietrze
- podkreślił samorządowiec.