Marcin Możdżonek, Piotr Grzymowicz, Lidia Staroń, Robert Szewczyk, Tomasz Owsianik - to osoby, które prawdopodobnie będą ubiegać się o fotel prezydenta Olsztyna. Lista jednak nie jest zamknięta. Wciąż brakuje na niej kandydata Prawa i Sprawiedliwości oraz Trzeciej Drogi. Wciąż nad kandydaturą zastawia się Michał Wypij.

Wszystko wskazuje na to, że 2024 rok będzie bardzo gorący jeżeli chodzi o wybory na prezydenta Olsztyna. Trudno jest wytypować kto ma szanse na drugą turę. 

Obecny prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zarejestrował swój komitet wyborczy, ale nie potwierdził jeszcze jednoznacznie chęci startu. Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Grzymowicz mógł otrzymać ofertę objęcia stanowiska dyrektora GDDKiA w Olsztynie. Gdyby się na to zdecydował, to prawdopodobnie dałby swoje poparcie kandydatowi Platformy Obywatelskiej, dotychczasowemu przewodniczącemu rady miejskiej - Robertowi Szewczykowi. 

Szewczyk już od kilku tygodni jest aktywny w mediach społecznościowych, gdzie prowadzi rozmowy z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Jako pierwszy swój start ogłosił były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski, który po tym, jak został całkowicie oczyszczony z seksafery, chce wrócić na stanowisko. Jak wyszło z sondaży, które przeprowadził Małkowski - ma on wciąż duże poparcie wśród mieszkańców Olsztyna, którzy pamiętają jego rządy sprzed 2008 roku.

Były siatkarz, czy była senator?

Swój komitet wyborczy zarejestrował też Marcin Możdżonek. O nim często mówiło się w kuluarach. Był również widoczny w Olsztynie i regionie, gdzie prowadził m.in. akcje sprzątania brzegów jeziora Ukiel, czy organizował wydarzenia sportowe. Były siatkarz, mistrz świata, jest obecnie prezesem Naczelnej Rady Łowieckiej. 

Do wyścigu o fotel prezydenta Olsztyna może również wystartować była senator Lidia Staroń, która w ostatnich wyborach przegrała mandat z Ewą Kaliszuk. Staroń ostatnio angażowała się w sprawę lokatorów spółdzielni mieszkaniowej Jaroty oraz pomagała lokatorom "Centaurusa", którzy wiele miesięcy czekali na swoje mieszkania.

Niepewny start Wypija

Z ramienia Konfederacji o fotel prezydenta Olsztyna powalczy Tomasz Owsianik, politolog, który bezskutecznie ubiegał się o mandat do sejmu w zeszłorocznych wyborach. 

Nie wiadomo jeszcze kto mógłby wystartować jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości i Trzeciej Drogi. W kuluarach wymienia się m.in. byłego wojewodę, a obecnego posła Artura Chojeckiego oraz Jerzego Szmita. Wciąż pod znakiem zapytania jest start Michała Wypija, który we wcześniejszych wyborach samorządowych startował z poparciem Zjednoczonej Prawicy, ale przegrał z Piotrem Grzymowiczem.

Dzisiaj mija termin rejestracji komitetów wyborczych.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.

Opracowanie: