Watykan wstrzymał dekret arcybiskupa Marka Jędraszewskiego dotyczący odwołania dotychczasowego proboszcza parafii mariackiej w Krakowie ks. Dariusza Rasia. Sprawa krakowskiej parafii będzie w Watykanie analizowana w najbliższych miesiącach, a ksiądz Raś do czasu wydania ostatecznej decyzji pozostaje proboszczem.

Wiosną arcybiskup Marek Jędraszewski wydał dekret w sprawie odwołania ks. Dariusza Rasia z funkcji proboszcza parafii mariackiej. Duchowny zaskarżył decyzję hierarchy. 

Ks. Dariusz Raś pozostaje proboszczem

Jak przekazało we wtorek PAP anonimowe źródło z parafii mariackiej, Watykan rozpatrzył sprawę na korzyść ks. Rasia i wstrzymał dekret.

Oznacza to, że sprawa zarządzania kościołem będzie w najbliższych miesiącach analizowana. Do czasu rozstrzygnięcia i wydania ostatecznej decyzji ks. Dariusz Raś pozostaje proboszczem.

Informację jako pierwszy podał portal LoveKraków. "O decyzji Stolicy Watykańskiej miał poinformować dziś swoich najbliższych współpracowników kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski" - napisał portal.

Protesty po decyzji abp. Jędraszewskiego

Po wydaniu dekretu arcybiskupa zarządcą parafii został administrator - ks. Stanisław Czernik.

Jak informowaliśmy pod koniec maja, przeciwko zmianom protestowała rada parafialna, która bezskutecznie zabiegała o spotkanie z krakowskim metropolitą. Proboszcz natomiast odwołał się do Watykanu.

Jesteśmy zbulwersowani sposobem traktowania nas jako świeckich w Kościele. Często się mówi o tym, że nasza rola powinna być bardzo intensywnie brana pod uwagę - mówiła prof. Teresa Malecka. Wykładowczyni Akademii Muzycznej w Krakowie zasiada w radzie. 

Zwróciliśmy się z prośbą o spotkanie z arcybiskupem, żeby przedstawić nasz punkt widzenia. Usłyszeliśmy, że nie ma takiej możliwości. Pisaliśmy listy i nie ma na nie żadnej odpowiedzi. Moim zdaniem jesteśmy lekceważeni, bo zamiast odpowiedzi, dostajemy dekrety - podkreśliła.

"Ksiądz biskup bierze odpowiedzialność"

Kuria nie chciała komentować sprawy. Trzeba pamiętać, że to sprawa personalna, która nie wychodzi poza teren kurii. To sprawa między biskupem, a danym kapłanem. Mogę jedynie potwierdzić, że w tym momencie administratorem bazyliki jest ks. Stanisław Czernik i tam posługuje wraz z kapłanami, którzy są tam posłani już przed laty na różne funkcje - mówił w maju ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik archidiecezji krakowskiej. 

Ksiądz biskup bierze odpowiedzialność za to, co dzieje się w diecezji: powołuje i odwołuje proboszczów. Bierze w ten sposób odpowiedzialność za parafie i musi podejmować decyzje w tych sprawach - powiedział rzecznik.