Kampanię edukacyjną „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca” rozpoczynają pod Wawelem urzędnicy i Rada Krakowskich Seniorów. Akcja, która potrwa dwa miesiące, ma zachęcać pasażerów autobusów i tramwajów do ustępowania miejsca osobom starszym, chorym, kobietom w ciąży i opiekunom z dziećmi.

Plakaty z hasłem "Bądź wrażliwy - ustąp miejsca" będą widoczne na wszystkich monitorach w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na niektórych wiatach przystankowych i na części oparć foteli pojazdów MPK.

Hasło "Bądź wrażliwy - ustąp miejsca" będzie można również usłyszeć na wybranych przystankach z głośników autobusów i tramwajów. Informacje o kampanii znajdą się też na stronach internetowych krakowskich uczelni wyższych. 

Ta kampania to efekt kierowanych do nas próśb ze strony środowisk seniorów, ale także matek w ciąży, opiekunów małych dzieci i osób chorych w każdym wieku, podróżujących naszymi tramwajami i autobusami. Stąd nasza akcja, której celem jest zwrócenie uwagi naszym pasażerom na potrzebę wzajemnej wrażliwości i życzliwości - powiedział prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Rafał Świerczyński.

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig ocenił, że "ustępowanie miejsca w tramwajach i autobusach powinno być czymś naturalnym, ale niestety nie jest". Dlatego tak ważne jest przypominanie o potrzebie tej wrażliwości na innych. Tramwajami i autobusami podróżują przecież osoby starsze, często chore, jadące do przychodni i szpitali. Oni powinni mieć szansę na wygodną i bezpieczną podróż na miejscu siedzącym. Wiemy jednak, że często nie mogą oni liczyć na ustąpienie miejsca, dlatego ta akcja jest tak potrzebna - zaznaczył.

W krakowskich autobusach i tramwajach są wyznaczone specjalne miejsca dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami, kobiet w ciąży i opiekunów z dziećmi.