Prof. Witold Cęckiewicz spoczął w piątek na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Architekt, urbanista, twórca dzieł architektonicznych i pomnikowych - m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, hotelu "Cracovia" i kina "Kijów" - zmarł w sobotę w wieku 98 lat.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, mszę żałobną koncelebrował bp Jan Zając. W pogrzebie prof. Witolda Cęckiewicza na cmentarzu Salwatorskim uczestniczyli w piątek krakowscy duchowni oraz przedstawiciele władz miasta.

Kim był Witold Cęckiewicz?

Witold Cęckiewicz był architektem, urbanistą, naukowcem, wykładowcą akademickim, twórcą i projektantem licznych dzieł architektonicznych i pomnikowych, jak hotel "Cracovia", kino "Kijów", biurowiec PKP w Krakowie, ambasada RP w Nowym Delhi, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej, pomniki Zwycięstwa Grunwaldzkiego i Ofiar Faszyzmu w Krakowie.

Urodził się 24 kwietnia 1924 r. w Nowym Brzesku. W latach 1955-60 był głównym architektem Krakowa. Od 1989 do 1999 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Był inicjatorem powołania i dyrektorem Wydziału Twórczości Artystycznej PAU (1996-2008), wieloletnim członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych oraz Rady Głównej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 1979 r. został profesorem zwyczajnym na Politechnice Krakowskiej. 18 października 1995 r. krakowska uczelnia nadała prof. Witoldowi Cęckiewiczowi tytuł doktora honoris causa. Uczył ponad 600 architektów, był także mistrzem i wychowawcą dla wielu pokoleń pracowników nauki - doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów.

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i architektoniczną, prof. Witold Cęckiewicz otrzymał m.in.: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodę rządu Indii (Bulding of the Year, za projekt i realizację ambasady RP w New Delhi), Medal Komisji Edukacji Narodowej, Komandorium Orderu Grzegorza Wielkiego przyznane przez Ojca Św. Jana Pawła II (za osiągnięcia w zakresie architektury sakralnej), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości "za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956" oraz - w 2021 r. - doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.