Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie budowy wschodniej obwodnicy Kielc. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich (ŚZDW) opublikował trzy warianty przebiegu trasy.

Budowa wschodniej obwodnicy Kielc zapowiadana była od wielu lat. Trasa ma wyprowadzić ruch tranzytowy odbywający się miejskim odcinkiem drogi krajowej nr 73. 

Trzy lata temu samorząd województwa i władze stolicy regionu świętokrzyskiego podpisały porozumienie o wspólnym sfinansowaniu dokumentacji przyszłej inwestycji. Ogłoszony przez ŚZDW przetarg wygrało kieleckie przedsiębiorstwo Neotrans, które opracowało trzy warianty przebiegu trasy.

Przyszła obwodnica ma rozpoczynać się na ulicy Ściegiennego w okolicy skrzyżowania z ulicą Zacisze, okrąży od strony wschodniej miasto i połączy się z DK 73 w gminie Morawica.

Trzy warianty

Pierwszy wariant najbardziej ingeruje w tereny zabudowane w Domaszowicach. Drugi jest podobny, jednak z tą różnicą, że przyszła obwodnica biegnie wzdłuż części S74 pomiędzy Kielcami a Cedzyną. 

W trzecim wariancie trasa nie wchodzi na S74 i w mniejszym stopniu ingeruje w tereny zabudowane w Domaszowicach.

Wschodnia obwodnica Kielc ma mieć około 14 km długości. Wstępnie koszt inwestycji szacowano na około 0,5 mld zł. Na razie nie wiadomo z jakich źródeł miałaby być finansowana.

Konsultacje społeczne w sprawie obwodnicy potrwają do 28 listopada. Tutaj znajdziesz link do konsultacji>>>>