Polska przegrała ze Słowenią 1:4 (1:0, 0:2, 0:2) w swoim pierwszym meczu rozgrywanego w Katowicach hokejowego turnieju EIHC. We wcześniejszym czwartkowym spotkaniu Ukraina pokonała po dogrywce Włochy 4:3 (2:3, 1:0, 0:0, d.1:0).

W pierwszej tercji oba zespoły narzuciły bardzo wysokie tempo. Więcej sytuacji podbramkowych stworzyli Polacy, co wyraźnie uradowało liczącą około tysiąca osób widownię. Słoweński bramkarz Luka Gracnar kilka razy uratował swoją drużynę od utraty gola. Nic nie mógł poradzić w 13. minucie, kiedy bardzo szybką akcję biało-czerwonych zakończył w sytuacji sam na sam Damian Kapica.

Goście wyciągnęli wnioski z popełnionych błędów i w drugiej tercji zagrali dużo lepiej, co przełożyło się na wynik. Najpierw doprowadzili do wyrównania, potem - w podwójnej przewadze - rozmontowali polska obronę i wyszli na prowadzenie po trafieniu Mihy Verlica.

Na początku trzeciej tercji zespół trenera Jacka Płachty znów bronił się w trójkę przeciwko kompletowi rywali. Rafał Radziszewski był w sporych opałach, przetrwał bez straty gola, ale skapitulował po wyrównaniu sił.

Potem gra się zaostrzyła, posypały się kary. Niespełna półtorej minuty przed końcową syreną trener Jacek Płachta wziął czas, wycofał bramkarza, co wykorzystali rywale. Jan Urbas trafił do pustej polskiej bramki ustalając wynik.

Słowenia w światowym rankingu zajmuje 15. miejsce, Włochy 18., Polska 20., a Ukraina 22. Słoweńcy i Włosi w kwietniu 2016 roku wywalczyli w Katowicach awans do hokejowej elity. Polacy zajęli w tamtych MŚ Dywizji 1 A trzecie miejsce i pozostali na tym poziomie. Słowenię podopieczni Płachty pokonali 4:1, Italii ulegli 1:3.

Bramki: 1:0 Damian Kapica (13), 1:1 Zan Jezevsek (34), 1:2 Miha Verlic (38), 1:3 Jan Urbas (47), 1:4 Jan Urbas (60).

Kary: Polska 14 minut; Słowenia 20 minut.

Polska: Rafał Radziszewski - Mateusz Rompkowski, Maciej Kruczek, Maciej Urbanowicz, Krystian Dziubiński, Damian Kapica - Bartosz Ciura, Patryk Wajda, Aron Chmielewski, Filip Komorski, Mateusz Bepierszcz - Mateusz Bryk, Jakub Wanacki, Bartosz Jeziorski, Grzegorz Pasiut, Patryk Wronka - Oskar Jaśkiewicz, Bartosz Fraszko, Marek Strzyżowski, Łukasz Krzemień, Adam Domogała.