Patryk ma sześć lat, choruje na autyzm. Kilka miesięcy temu na białaczkę zmarł jego tata. Chłopiec jest podopiecznym fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy z Oświęcimia, której Przyjaciele w najbliższą sobotę zmierzą się na lodowej tafli z Hokejową Reprezentacją Artystów Polskich. Cały dochód ze spotkania przy Chemików 4 zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Patryka. "Warto wspierać takie właśnie małe, lokalne fundacje, bo one są najbliżej ludzi" - podkreśla w rozmowie z RMF FM satyryk, założyciel Kabaretu OT.TO i zawodnik HRAP-u, Wiesław Tupaczewski. O meczach takich jak ten w Oświęcimiu mówi: "Przy okazji naszej i widzów zabawy można na poważnie komuś pomóc".

Edyta Bieńczak: "Diabelnie skuteczny" - tak mówią o panu koledzy z Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich. Podobno już w swoim debiucie na lodowej tafli strzelił pan dwa gole.

Wiesław Tupaczewski: To był mecz charytatywny bodajże osiem lat temu, w Tychach. I w tym pierwszym swoim meczu strzeliłem dwie bramki! To jest naprawdę duży sukces jak na człowieka, który ledwo jeździ na łyżwach.

Ale słyszałam, że jeszcze na rozgrzewce przed meczem miał pan kłopoty i trzeba było wprowadzić modyfikacje w sprzęcie...

Musiałem zmienić kij z prawego na lewy. I to pomogło.

Ten moment, w którym zdobyłem pierwszą bramkę... byłem w szoku! Zwariowałem ze szczęścia. To genialne przeżycie.

Z kolei w swoim drugim meczu w barwach HRAP-u nie strzeliłem nic, ale w trzecim dołożyłem również dwie bramki. Skuteczność - jak na początkującego hokeistę - rzeczywiście niezła.

Poza HRAP-em występuje pan również w piłkarskiej Reprezentacji Artystów Polskich. Te sportowe aktywności to w imię zasady: w zdrowym ciele - zdrowy duch?

Dokładnie tak, zależy mi na tym, żeby do późnej starości być sprawnym fizycznie. A gra w piłkę, hokeja sprawia mi wielką frajdę.

Poza tym mecze, które gramy, mają zawsze dodatkowy cel, to są mecze charytatywne. Przy okazji naszej, bądź co bądź, zabawy można na poważnie komuś pomóc. Tak jak w najbliższym meczu w Oświęcimiu. Będziemy grać dla Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy. Dochód z imprezy będzie przeznaczony dla chorego na autyzm Patryka z Zaborza.

To kolejny już mecz, który Hokejowi Artyści grają dla niedużej, lokalnej fundacji, wspierającej lokalną społeczność. Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy zajmuje się pomocą chorym dzieciom z powiatu oświęcimskiego.

Myślę, że to jest dobra droga, dobry kierunek. Że warto wspierać takie właśnie małe, lokalne fundacje, bo one są najbliżej ludzi, najbliżej tych, którzy potrzebują pomocy.

W HRAP-ie grają aktorzy, piosenkarze, artyści kabaretowi, dziennikarze. Przedstawiciele wolnych zawodów, w ciągłych rozjazdach. Zebranie takiej ekipy w jednym miejscu i czasie nie jest chyba łatwym zadaniem?

To jest właśnie najtrudniejszy element każdego naszego przedsięwzięcia - logistyka. Często jest tak, że ktoś deklaruje swoją obecność na meczu, a później okazuje się, że zobowiązania zawodowe wymagają od niego obecności w innym miejscu. No i wtedy się nie podzieli. Jest to trudne.

Ale panu i Kabaretowi OT.TO udało się ostatnio zebrać minireprezentację Reprezentacji przy innej okazji - nagrywania waszego nowego teledysku.

Mariusz Gabrek, pomysłodawca HRAP-u, wystąpił w naszym teledysku do piosenki "Jutro będę wczorajszy". To piosenka z naszego nowego programu "Seks, drags i alzhajmer", którego taki przedpremierowy pokaz mieliśmy dwa tygodnie temu w żyrardowskiej Resursie, pięknym domu kultury, bardzo niezwykłym miejscu. I jesteśmy naprawdę zadowoleni, bo publiczności się bardzo podobało, a to jest taki najcudniejszy moment dla artysty - pierwszy koncert z nowym materiałem. Oficjalna premiera będzie 16 lutego w Teatrze Kwadrat w Warszawie, a teledysk do piosenki "Jutro będę wczorajszy" ukaże się lada dzień na naszym kanale na YouTube. A póki co można tam już znaleźć klip do innej piosenki z programu "Seks, drags i alzhajmer" - "Gdy już będę milionerem". To taka piosenka, przez której wielokrotne powtarzanie można doprowadzić się do stanu bycia milionerem.

Zapraszamy zatem na YouTube’owy kanał Kabaretu OT.TO, zaprośmy jeszcze na sobotnie spotkanie w Oświęcimiu. Przeczytałam ostatnio takie zdanie, że będzie to hokej na najwyższym poziomie... humoru - i to jest chyba dobra reklama imprezy przy Chemików 4.

Hokej na najwyższym poziomie humoru - bardzo zgrabne! (śmiech)

Jak już mówiliśmy, Mała Fundacja Wielkiej Pomocy przekaże dochód z tego spotkania na leczenie Patryka, który choruje na autyzm. A sytuacja tej rodziny jest tym trudniejsza, że kilka miesięcy temu na białaczkę zmarł ojciec tego chłopca.

Dlatego bardzo serdecznie zapraszamy państwa na ten mecz. Zagramy z Drużyną Przyjaciół Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy, w której wystąpią m.in. gen. Roman Polko, piłkarze Radek Gilewicz, Piotrek Świerczewski, Maciej Iwański. Z kolei w naszej drużynie pojawią się m.in. Rafał Mroczek, Tomek Olbratowski, Bogdan Kalus.

Mamy nadzieję, że będzie to dla państwa emocjonujące przeżycie - tak jak dla nas!