Kamil Stoch zajął piąte miejsce w konkursie Pucharu Świata w Planicy. Zwycięstwo odniósł Słoweniec Jurij Tepes. Kryształowa Kula powędrowała do Niemca Severina Freunda.

Drugi niedzielnym konkursie był Słoweniec Peter Prevc, a trzeci Norweg Rune Velta. Piotr Żyła uplasował się na 10. pozycji.

Zdobyli tyle samo punktów!

Prevcovi do zwycięstwa w Pucharze Świata potrzebne było zwycięstwo w konkursie w Planicy. Słoweniec prowadził po pierwszej serii, w drugiej jednak przegrał z Tepesem i Puchar Świata trafił do Niemca Severina Freunda, który w konkursie był siódmy. 

Freund i Prevc zgromadzili taką samą liczbę punktów - po 1729, ale Niemiec odniósł więcej zwycięstw w pucharowych konkursach (dziewięć, Słoweniec - trzy).

Polacy poza podium

Na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich nie stanęli Polacy. Najlepszy z biało-czerwonych Kamil Stoch uplasował się na dziewiątej pozycji. 

Rok wcześniej Stoch wywalczył po raz pierwszy w karierze PŚ. Dołączył do Adama Małysza i został drugim polskim zdobywcą Kryształowej Kuli w tej dyscyplinie. Małysz triumfował cztery razy. 

W sezonie 2012/13 Stoch zajął trzecią lokatę w PŚ i został trzecim Polakiem na podium, po Małyszu (pięciokrotnie) i Stanisławie Bobaku (raz). 

Pierwszym Polakiem na podium klasyfikacji generalnej PŚ był Bobak, który w inauguracyjnym sezonie 1979/80 zajął trzecie miejsce. Małysz czterokrotnie zwyciężył (2001-03, 2007), a raz był trzeci. 

(mal)